vizi

Регион

Харадинај се надева дека на Самитот во Берлин Косово ќе добие сигнали за визна либерализација

А1он
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај потврди денеска дека ќе учествува на средбата на лидерите на Западен Балкан, што во организација на германската канцеларка Ангела Меркел и
Регион

Рама: Визите не се враќаат, одлуката на холандскиот Парламент е внатрешна политичка борба

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека и покрај одлуката на холандскиот Парламент за укинување на безвизниот режим за Албанија, нема да бидат вратени визите за
Економија

Амбасада на Германија: Граѓаните од земјите кои не се членки на ЕУ не можат да работат под исти услови со оние кои се

А1он
Германската амбасада соопшти дека не се точни известувањата за нов закон што ќе влезе во сила од 1 јануари 2019 година со кој на граѓаните
Регион

Аврамопулос: Ако порасне миграцијата, можно е враќање на визите

Европскиот комесар за миграции, внатрешни работи и државјанство Димитрис Аврамопулос денеска од Тирана предупреди дека е можно враќање на визите за земјите од Западен Балкан,
Македонија

Македонските граѓани ќе можат без виза да патуваат и во Белорусија

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко потпиша декрет со кој се воспоставува безвизен влез и излез на странски државјани на 80 земји, меѓу кои и Македонија, за
Регион

Крај на патувањата: Германија има намера да воведе визи за балканските земји

А1он
Унгарија на границата со Србија гради ѕид за да го намали бројот на илегални влегувања во земјата, Германија, пак, планира да воведе визи за земјите
Свет

ЕП одобри безвизен режим за граѓаните на Молдавија

А1он
Европскиот парламент одобри безвизен режим за слободно движење на граѓаните на Молдавија во земјите од Шенген зоната. На пленарната седница во Стразбур европратениците ги усвоија