sengen

Регион

Словенија го суспендира Шенгенот и ја враќа граничната контрола со Хрватска поради војната во Газа

А1он
Италија воведува гранични контроли на границата со Словенија, а Словенија сега треба да ја воведе истата мерка и на границите со Хрватска и Унгарија. Ова
Свет

Полски дипломати продавале Шенген визи во Африка, Азија и Блискиот Исток

А1он
Вработени во полските дипломатски претставништва во Африка, Азија и Блискиот Исток се обвинети за примање мито во замена за издавање шенген визи, јавуваат германските медиуми.
Регион

Фон дер Лајен: Влезот во Шенген и еврозоната е пресвртница на европскиот пат на Хрватска

А1он
Претседателот на Европската комисија и неколку членови на Комисијата денеска го поздравија истовременото влегување на Хрватска во Шенген и во еврозоната како големо достигнување и
Регион

Радев разочаран од одлуките на ЕУ: Критериумите за Шенген ги исполнивме уште во 2011 година

А1он
– Претседателот на Бугарија Румен Радев пред денешниот самит на Европскиот совет во Брисел се осврна на прашањето за пролонгирање на влезот на Бугарија во
Регион

Сакеларопулу: Сакам да верувам дека за кратко време и Холандија и Австрија ќе ги повлечат резервите за приклучувањето на Бугарија кон Шенген

А1он
Грчката претседателка Катерина Сакеларопулу во интервју за Бугарската национална телевизија коментираше дека Грција цврсто и упорно го поддржува влезот на Бугарија во Шенген, бидејќи смета
Свет

Сијарто: Бугарија и Романија заслужија да влезат во Шенген

А1он
Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто изјави дека на Романија и Бугарија треба да им се дозволи да се приклучат на Шенгенската зона,
Свет

Романија поднесе протестна нота поради непријателскиот гест на Австрија за приемот во Шенген

А1он
Шефот на романската дипломатија, Богдан Ауреска, ја повика австриската амбасадорка во Букурешт, Аделхајде Фоли, за да и врачи протестна нота „поради неправедниот и непријателски однос
Регион

Пленковиќ им се заблагодари на сите членки на ЕУ што го потврдија влезот на Хрватска во Шенген

А1он
Хрваткиот премиер Андреј Пленковиќ синоќа им се заблагодари на сите членки на ЕУ за едногласната поддршка за влезот на Хрватска во Шенген зоната во „годината
Регион

Пленковиќ: Граѓаните и стопанството најмногу ќе имаат корист од членството во Шенген

А1он
Откако Хрватска денеска доби едногласна поддршка од Советот на министри за внатрешни работи и за правда во Брисел за влез во Шенген зоната на 1