patuvanja

Магазин

Хрватски остров меѓу 10-те најубави во Европа ФОТО

А1он
Британскиот весник „Гардијан“ стави јадрански бисер на својата листа на најубави острови „надвор од радарот“. Имено, меѓу 10-те најубави острови во Европа, кои се наоѓаат
Магазин

Туркменистан, најверојатно, ја затвора „Портата на пеколот“

А1он
Туркменистанскиот претседател Гурбангули Бердимухамедов, наводно, одлучил да го затвори кратерот Дарваз, познат и како „Портата на пеколот“. Според пишувањата, има повеќе причини за тоа, како
Магазин

Американци пиеле пиво во Колосеумот, па платиле 800 евра казна

А1он
Луѓето кои патувале во Рим знаат дека алкохолот е забранет во познатите туристички знаменитости. Но, американски посетители го научиле тоа на потежок начин… Двајца Американци
Магазин

Хрватскиот остров што личи на џиновски отпечаток од прст, привлекува посетители од целиот свет

А1он
Малиот остров Баљенац во Јадранското Море, долг само половина километар, со години привлекува посетители од целиот свет, поради внимателно уредениот сув камен во ѕидови, коишто
Магазин

ВИДЕО: Саудиска Арабија најави уникатен адреналински екстремен парк

А1он
Саудиска Арабија се обидува да ја намали зависноста од нафтата, но тоа не е пречка да ја искористи својата препознатлива индустрија – и за создавање
Магазин

ВИДЕО: Прошетка „низ воздухот“ во Њујорк

А1он
„Воздух“ – уметничка инсталација на уметникот Кензо Дигитал – се отвора в четвртокот во неодамна завршениот облакодер „Уан Вандербилт“ (One Vanderbilt) во општината Менхетн. Тој