ruska nafta

Регион

Грците го прекинаа транспортот на руска нафта

А1он
Група големи грчки бродски компании ги суспендираа пратките на руска нафта за да ги избегнат американските санкции, изјавија четворица трговци. Според трговците, „Минерва Марин“, „Тенамарис“
Свет

Поради санкциите Русите на Кинезите им даваат попуст на нафтата

А1он
Кинеските независни рафинерии го зголемуваат профитот со преработка на евтина руска нафта, бидејќи Москва им дава попусти поради западните санкции, велат извори од индустријата и
Свет

Руски весник: Путин подготвува одговор за ограничувањето на цената на нафтата, има три опции

А1он
Русија би можела да одговори на одлуката на Г7 и ЕУ за ограничување на цената на руската нафта со забрана за продажба или највисок дозволен
Свет

Пакистан ќе набавува руска нафта и гас по намалени цени

А1он
Русија се согласи да испорачува сирова нафта за Пакистан по намалена цена, сооштија денеска властите во Исламабад, во мигови кога земјата се соочува со зголемена
Свет

Kремљ: Ограничувањето на цената на руската нафта нема да влијае на офанзивата на Москва во Украина

А1он
Ограничувањето на цената на руската нафта кое го одредија западните земји нема да има влијание на офанзивата на Москва во Украина, соопшти денеска Кремљ и
Свет

Русија тајно набавила „флота во сенка“ од 100 танкери за да се бори со санкциите од Западот

А1он
Русија тајно набави 100 танкери оваа година како одговор на нафтените санкции што Западот и ги наметна на Москва, објави Фајненшл тајмс, цитирајќи извори од
Свет

Украина: Руската економија ќе биде уништена од ограничувањето на цената на нафтата

А1он
Економија на Русија ќе биде уништена со претстојното ограничувања на цената на руската нафта на 60 долари за барел, според договорот што го постигнаа земјите
Свет

Русија нема да продава нафта на земјите кои се согласиле на ограничувањето

А1он
Русија соопшти дека ќе продолжи да наоѓа купувачи за нафта, и покрај ограничувањето од 60 долари за барел договорено од членките на Европската унија и
Свет

Ограничувањето на цената на руската нафта ќе го прекине главниот извор на приход на Путин

А1он
Новата граница на цената на руската нафта, договорена вчера од членките на ЕУ и потврдена денеска од членките на Г7 и Австралија, „веднаш ќе го