Македонија

Последни, најнови вести и видеа од Македонија – Политика – Економија

Македонија

Средба Заев – Ајкхорст: Со Бугарија ќе продолжиме да бараме европско решение што ќе овозможи двојна победа

А1он
Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот, беа главна тема на средбата на премиерот Зоран Заев со генералната
Македонија

Средба на Шекеринска со поранешната државна секретарка на САД, Медлин Олбрајт

А1он
Министерката за правда Радмила Шекеринска, при нејзината посета на САД, денеска оствари средба со поранешната американска државна секретарка Медлин Олбрајт. Медлин Олбрајт, како што објави
Македонија

Двегодишно дете со низа тешки заболувања почина од Ковид-19

А1он
Од Министерството за здравство информираат дека во изминатото деноноќие починало двегодишно дете, кое било позитивно на Ковид-19. „УК за Детска хирургија во Скопје, до Центарот
Македонија

Трибина „Патот на независност“: Мирољубивиот и конструктивен пристап во прогласувањето на независноста стана маркантна карактеристика за нашата земја

А1он
Во организација на премиерот Зоран Заев, денеска во Владата на Република Северна Македонија се одржа трибина на тема „Патот на независност“, која беше најавена како
Македонија

Пендаровски: Со моето семејство ја исполнивме граѓанската должност, податоците од пописот ни се потребни за креирање политики

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска објави на Фејсбук дека заедно со неговото семејство ја исполниле граѓанската должност за пописот и оти податоците од оваа статистичка операција
Македонија

Директорот на АМС Мојсовски на доделувањето на наградите од Меѓународната олимпијада по хемија

А1он
Агенцијата за млади и спорт (АМС) и оваа година ги поддржа нашите хемичари да учествуваат на 53-та Олимпијада по хемија, на која нашата држава учествува
Македонија

Наставнички пленум бара пократки часови во наставата со физичко присуство

А1он
Наставничкиот пленум бара од Министерството за образование и наука скратување на времетраењето на часовите во наставата со физичко присуство од 45 на 30 минути бидејќи,
Македонија

Маричиќ: Со нови закони до ефикасна борба против корупцијата

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ на завршна конференција „Напредокот во борбата против организираниот криминал и корупцијата во контекст на Планот за борба против корупцијата“, ја