Македонија

Последни, најнови вести и видеа од Македонија – Политика – Економија

Македонија

Крадец и негов млад „чирак“ фатени на дело на плац во Кочани

А1он
26-годишен крадец и неговиот малолетен помошник биле фатени на дело како крадат од плац во Кочани, соопшти полицијата. „На 14.04.2021, полициски службеници од Полициската станица
Македонија

Кривични пријави против седуммина од тепачите на дете во Кочани

А1он
Седуммина учесници во инцидентот во населбата Трајаново трло во Кочани, во кој беше малтретирано и тепано десетгодишно дете, добија кривични пријави за насилство врз дете,
Македонија

35 починати од Ковид-19, регистрирани 890 нови случаи

А1он
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.284 тестирања, а регистрирани се 890 нови случаи
Македонија

Мицкоски: Вукотиќ купил фирма во Бугарија од луѓе блиски до Заев

Габриела Димковиќ-Мишевска
Опозицискиот лидер Мицкоски при презентирањето на документите за новата афера што ја нарече „Мафија 2“ информираше и дека водачот на шкаљарскиот клан Јован Вукотиќ, со
Видео Македонија

(ВИДЕО) Театар во Собрание: Пратеници се бркаа за микрофонот, Џафери бараше обезбедување

Кристијан Ландов
Собранискиот спикер Талат Џафери повика обезбедување поради однесувањето на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски. До ова дојде откако Мицевски отиде на местото
Македонија

Мицкоски обелодени нова афера „Мафија 2“: 20.000 лица имаат по два матични броја и постојат во избирачкиот список

Габриела Димковиќ-Мишевска
Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува на злоупотреба на институциите при
Македонија

На раце или на грб ги качуваат пациентите по скали во „8 Септември“, расипани лифтовите во поликлиниката

Маја Илиевска-Пачемска
И пациенти и вработени во Градската општа болница „8 Септември“ се жалат дека немаат како да ги качат за прегледи изнемоштените и повозрасните на погорните
Македонија

Амзовски од „Дрим билдиг“: Плативме 15 милиони денари, Бојан Јовановски ги враќаше парите додека не го притворија

А1он
Според договорот, „Меѓународен сојуз” требаше да го обезбеди земјиштето за изградба на старечки домови. Тие ветуваа дека ќе обезбедат да го купиме земјиштето во Општина
Македонија

Уставен не гласаше за Законот за банки, ќе чека информација од ДКСК за евентуален конфликт на интереси на судии

А1он
Уставниот суд на денешната седница ја разгледа иницијативата поднесена за оценка за уставноста и законитоста на член 163 став 3 од Законот за банки, но
Македонија

Возрасни мажи го тепале детето во Кочани, мавајќи го од глава до пети, адвокатот вели дека има модрици по телото

Кристијан Ландов
„Го клоцале, го мавале со шамари, го удирале по раката која му е повредена. Секаде го удирале, по глава, лице, по колкот, доле кога паднал