kiev

Свет

Илјадници на протести во Киев поради зголемување на цени на јавни и комунални услуги

А1он
Илјадници синдикални активисти маршираа денеска по улиците на Киев во протест поради зголемување на цени на јавни и комунални услуги. Украинскиот премиер Володимир Гројсман денеска
Свет

Киев помилува двајца руски војници и ќе ги размени со украинскиот пилот Надја Савченко

А1он
Украинската Влада ги помилува двајцата руски заробеници за да ги замени за украинскиот пилот Надја Савченко, а за таа цел украинскиот претседател Петро Порошенко полета
Свет

Киев ќе го повлекува тешкото оружје од Донбас дури по целосен прекин на огнот

А1он
Властите во Киев ќе почнат да го повлекуваат тешкото оружје од Донбас по целосен прекин на огнот, изјави украинскиот воен портпарол Анатоли Стелмах. – Првата
Свет

САД ќе и доделат на Украина дополнителна помош од 53 милиони долари

А1он
САД ќе и доделат на Украина дополнителна помош во вредност од 53 милиони долари, вклучувајќи и радарски систем. Високи извори од администрацијата на американскиот претседател
Свет

Киев би можел да го запре транзитот на руски гас преку украинска територија

А1он
Украинскиот Парламент денеска треба да го разгледува предлог-законот со кој може да се ограничи извозот на руски гас преку украинска територија. Со овој закон да