kiev

Свет

Естонија бара независна истрага за убиставата на снајперистите на киевски „Мајдан“

А1он
Драматичните настани кои доведоа до загинувањето на десетици лица во протестите на киевскиот плоштад „Мајдан“ треба да бидат дел од една независна истрага, изјави министерот
Македонија

Обединети за Македонја го поздравуваат храбриот украински народ

А1он
Обединети за Македонја го поздравуваат храбриот украински народ, кој борејќи се за слободата застанат на нескршливите барикади однесе големи победи над тоталитарниот режим. Обединети за
Свет

Јанукович го напуштил Киев, демонстрантите го превзедоа центарот

А1он
Моментално во Киев е мирно. Демонстрантите до рано утринава останале на Плоштадот на независноста, каде им оддале почит на убиените во немирите. За денеска во
Свет

Десетици илјади демонстранти излегоа на протести во Киев

А1он
Десетици илјади украински антивладини демонстранти се собраа денеска на централниот плоштад во Киев. Според локалните медиуми, масовноста на протестот е значително помала во однос на