ukraina

Свет

Захарова: ЕУ тоне во рецесија, а Украина ја влече на дното

А1он
Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи, одговори на коментарите на украинскиот претседател Володимир Зеленски за забавувањето на западните санкции против Русија во
Свет

Путин: Ни се закануваат со леопарди, но ние ќе им донесеме нешто повеќе од тенкови

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин за време на денешниот говор по повод 80-годишнината од решавачката битка за Сталинград, денешната борба против Украина и нејзините западни сојузници
Свет

Борците од Бахмут ја опишаа тактиката на Вагнер: Тие се како зомби, газат и се качуваат преку трупови

А1он
Југозападно од градот Бахмут, украинските војници Андриј и Борисич живеат во бункер со свеќи ископан во замрзнатата земја. Тие веќе неколку недели се соочуваат со
Свет

Селиванов: Украинската армија го уби министерот за внатрешни работи на Украина

А1он
Министерот за внатрешни работи на Украина бил убиен од украинската армија, тврди поранешниот советник на министерот за одбрана на таа земја Алексеј Селиванов. Селиванов изјави
Свет

Руски новинар осуден на осум години затвор за ширење „лажни вести“ за руската армија

А1он
Московскиот суд го осуди познатиот руски новинар Александар Невзоров во отсуство на осум години затвор, откако беше прогласен за виновен за ширење „лажни вести“ за
Свет

На Украина треба да и се дозволи да влезе во НАТО веднаш штом ќе заврши војната вели новиот чешки претседател

А1он
Новоизбраниот чешки претседател Петр Павел изјави за Би-Би-Си дека на Украина треба да и се дозволи да се приклучи на НАТО штом војната ќе заврши.
Свет

Пловило со 60 американски „Бредли“ за потребите на Украина отплови за Европа

А1он
Од Пентагон синоќа соопштија дека транспортно пловило со 60 оклопни механизирани возила „Бредли“ отпловило на 25 јануари од американското пристаниште Норт Чарлстон за Европа. Возилата
Свет

Кремљ ги обвини балтичките земји за „екстремно агресивен став“ за војната во Украина

А1он
Кремљ соопшти дека повиците на Литванија да ѝ се помогне на Украина со испраќање напредни борбени авиони се „доказ за исклучително агресивните ставови“ на балтичките