rusija

Свет

Рјабков: Сигал останува руски пратеник за хуманитарни врски со САД

А1он
Американскиот актер Стивен Сигал сè уште останува во улогата на руски пратеник за хуманитарни врски со Соединетите Американски Држави, и покрај фактот што беше прекинат
Свет

Бирол: Русија би можела целосно да го прекине снабдувањето на Европа со природен гас

А1он
Русија може целосно да го прекине снабдувањето со природен гас за Европа, изјави шефот на Меѓународната агенција за енергетика (МАЕ), Фатих Бирол. Тој додаде дека
Регион

Јоксимовиќ: Поради невоведување санкции кон Русија, Србија нема да го отвори Кластерот 3

А1он
Српската министерка за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ изјави дека Србија не замижува пред она што се случува во Украина и дека е свесна за барањето за
Свет

Во Јакутија исчезна товарен авион Ан-30 со пет лица и прехранбени производи

А1он
Авион Ан-30 со пет лица и 6,3 тони товар исчезна денеска од радарот во сибирскиот регион Јакутија, соопшти регионалното Министерство за вонредни состојби. „Дежурна оперативна
Свет

Руската рафинерија Новошахтинск запре со работа по нападот со дронови

А1он
Рафинеријата за нафта Новошахтинск во руската Ростовска област, што се граничи со Украина, денеска ја запре работата откако два дрона ги нападнаа нејзините објекти од
Свет

Русија може да се повлече од ОБСЕ поради „блокирање на работата на руската делегација во ПС“

А1он
На руската делегација ѝ беа одбиени визи за учесниците на 29. годишна сесија на Парламентарното собрание на ОБСЕ во Бирмингем во периодот од 2 до
Свет

Захарова: Одговорот кон Литванија за блокадата на Калининград ќе биде практичен

А1он
Одговорот на Москва на одлуката на Литванија да го блокира рускиот транспорт на стоки во регионот Калининград врз основа на санкциите на ЕУ нема да
Свет

Видодо прв азиски лидер кој ќе ги посети Русија и Украина по инвазијата на 24 февруари

А1он
Претседателот на Индонезија и актуелен претседавач на Г20, Џоко Видодо месецов ќе ги посети лидерите на Украина и Русија, со цел да разговара за хуманитарните
Свет

Белата куќа: Ужасно е официјално лице во Русија да сугерира смртна казна за Американци во Украина

А1он
Белата куќа смета дека е „ужасно“ тоа што руско официјално лице сугерираше оти Американците заробени во Украина може да добијат смртна казна. – Ужасно е