rusija

Свет

Азербејџан: Потписот на Путин гарантира за договорот во Нагорно-Карабах

А1он
Азербејџанското Министерство за надворешни работи денеска го посочи потписот на рускиот претседател Владимир Путин како гаранција за непроменливоста на договорот со Ерменија за мирот во
Свет

Американски и француски дипломати доаѓаат во Москва, ќе бараат увид во договорот за Нагорно-Карабах

А1он
Дипломати на САД и Франција утре пристигнуваат во Москва за да дознаат повеќе детали околу склучениот договор за Нагорно-Карабах, соопшти денеска руското Министерство за надворешни
Свет

Париз: Москва да ги отстрани нејаснотиите за примирјето во Нагорно-Карабах и улогата на Турција

А1он
Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив ле Дријан ја повика денеска Русија да ги отстрани нејаснотиите поврзани за примирјето во Нагорно-Карабах, посебно за улогата на
Свет

Русија: Усвоен законот што ќе му овозможи имунитет на Путин откако ќе му заврши мандатот

А1он
Државната дума на Русија, која е долниот дом на државниот Парламент, денеска го усвои во прво читање нацрт-законот за гаранции за имунитет на поранешниот претседател
Свет

Русија планира да произведува лиофилизирана вакцина Спутник V

А1он
Русија планира до пролет да произведе замрзнати лиофилизирани (суви) вакцини Спутник V, со што ќе се елиминира проблемот со транспортот на ултра ниски температури, соопштија
Свет

ВИДЕО: Уште 20 авиони со мировници пристигнаа од Русија во Нагорно-Карабах

А1он
Русија вчера испрати 20 авиони со 170 припадници на мировните сили во Нагорно-Карабах, соопшти руското Министерство за одбрана. #Видео Экипажи вертолетов #Ми8 и #Ми24 #ВКС
Свет

Путин: Русија ги прошири капацитетите на нуклеарната команда и контрола

А1он
Русија значително ги прошири аналитичките и оперативните капацитети на стратешките нуклеарни сили и контролниот систем, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на состанокот со претставници
Свет

Турција и Русија заеднички ќе го следат примирјето во Нагорно-Карбах

А1он
Турција и Русија денеска потпишаа договор за формирање на заеднички центар за следење на примирјето во Нагорно-Карбах, соопшти претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган. Тој