harkov

Свет

Русите рано утринава го нападнаа Харков, две лица загинаа, пожари на улиците во градот

А1он
Во нов руски напад врз Харков, вториот по големина град во Украина, загинаа двајца цивили, а седум беа ранети, објави регионалниот гувернер Олех Синехубов на
Свет

Руските вооружени сили уништија локација со странски платеници во Харков

А1он
Руските вооружени сили денеска уништија привремена локација на странски платеници во Харков, се наведува во соопштението на Министерството за одбрана. „Вооружените сили на Русија извршија
Свет

(ВИДЕО) Село во регионот Харков потполно уништено: Место на духови без знаци на живот

А1он
Во селото Камјанка, во регионот Харков, живееле повеќе од 1.200 луѓе, а сега нема ниту една цела зграда. Целосно опустошеното село Камјанка, кое се наоѓа
Свет

Украина објави видео: „Ова е училиште во Харков пред и по рускиот напад“

А1он
Украинското Министерство за одбрана објави видео на кое се гледа училиште во Харков пред и по рускиот напад. Во првиот дел од снимката се гледа
Свет

Продолжува руското гранатирање на пограничните населби на Харковска Област

А1он
Гувернерот на Харков, Олех Сињехубов на Телеграм објави дека во текот на ноќта биле гранатирани пограничните населби. Според него во гранатирањето повредени се две лица.
Свет

Руските офицери се повлекуваат од Херсон

А1он
Руското воено раководство ги повлече своите офицери од градот Херсон преку реката Днепар, додека се очекува напредување на украинската армија. Русите се повлекуваат за да
Свет

ВИДЕО: Серија експлозии во Харков и во Запорожје

А1он
Рано утринава серија експлозии одекнаа во североисточниот украински град Харков. Градоначалникот Игор Терехов најави дека во градот се слушнале „серија експлозии“ и ги повика граѓаните