amerikanski senat

Свет

(ВИДЕО) Дрон погоди рафинерија во Русија, две лица се тешко повредени

А1он
Пожар избувна во реонот на нафтена рафинерија во рускиот град Рјазан, потврдија оперативните служби за државната новинска агенција Тасс. The Ryazan oil refinery is getting
Македонија

Сенатот предложи резолуција за поддршка на влезот на Македонија во Европската унија

А1он
САД го поддржаа пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија (ЕУ) во најнова резолуција во Сенатот, спонзорирана од демократскиот сенатор од Вермонт Питер Велч, демократската
Свет

Сенатот го поддржа предлог-законот за помош од 95 милијарди долари за Украина и Израел

А1он
Американскиот Сенат денеска го поддржа нацрт-законот за помош од 95 милијарди долари за Украина и Израел, и покрај поделбите во републиканците за тоа дали да
Свет

САД: Републиканците го блокираат договорот за нацрт-законот кој вклучува помош за Украина и Израел

А1он
Републиканците во Сенатот денеска го блокираа двопартискиот пакет закони со цел да се намали рекордниот број на нелегални гранични премини на САД и да вклучи
Свет

ВИДЕО: Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел

А1он
Пакетот нова безбедносна помош за Украина и за Израел во вредност од милијарди долари беше блокиран вчера од републиканците во американскиот Сенат кои инсистираат на
Свет

Демократите го зголемија мнозинството во Сенатот

А1он
Со победата на Рафаел Ворнок на вчерашните избори во Џорџија зголемено е мнозинството на Демократската партија во американскиот Сенат. Противкандидат во вториот круг на меѓуизборите
Свет

Демократите на Бајден се поблиску до освојување на Сенатот

А1он
Демократот Марк Кели го победи републиканецот Блејк Мастерс во трката за Сенатот во американската сојузна држава Аризона, што резултираше со тоа што ситуацијата во горниот