studentski plenum

Македонија

Студентски Пленум: УКИМ се обидува да ни протне нашминкана варијанта на криминалниот СПУКМ

А1он
„Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” под превезот на „компромисно решение“ се обидува да ни протне нашминкана варијанта на криминалниот СПУКМ. Спротивно од волјата на студентите,
Македонија

Злоупотребено името Студентски Пленум: Формирани две здруженија со името на Пленумот од непознати лица

А1он
Студентскиот пленум алармира дека две непознати лица формирале здруженија го злоупотребиле името на иницијативата и формирале две здруженија. Едното е регистрирано како Здружение Студентски Пленум,
Македонија

(ВИДЕО) Референдум: Над 2.000 студенти побараа контрола на парите на Студентскиот парламент

А1он
Со 2.615 гласа студентите кажаа „не“ за Студентскот парламент да остане невладина организација на првиот студентски референдум на УКИМ. Оваа бројка е значително поголема отколку
Видео Македонија

ВИДЕО: Со референдум студентите ќе се обидат да воспостават контрола врз Студентскиот парламент

А1он
По немилите настани за време на изборот за студентски лидер, студентите кои се дел од Студентскиот пленум ќе го организираат првиот неформален студентски референдум со
Македонија

Студентскиот лидер трошел илјадници евра, пари на студентите за авионски билети, телефонски сметки и забави

А1он
Илјадиници евра трошеле поранешниот претседателот на СПУКМ, Кирил Спировски и членовите на Студентскиот парламент за авионски билети, телефонски сметки, забави и плати, стои во извештајот
Македонија

(ВИДЕО) Според Чавков не е употребена физичка сила за време на изборот на студентски лидер

А1он
Министерот за внатрешни работи, Митко Чавков смета дека не е употребена физичка сила за време на изборот на студентски лидер. Наредбата за распоредување припадници на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Богоев: Чавков, кој нареди тепање на студентите?

А1он
Прво, со име и презиме, кој ја издаде наредбата за тепање на студенти од страна на припадниците на ЕБР, Единица за брзо распоредување, на 30-ти
Македонија

(ВИДЕО) Ректоратот се најде ненадлежен да ги поништи изборите, ќе се менува статутот на УКИМ

А1он
По повеќе од два часа жестока расправа, ректоратот одлучи дека е ненадлежен за да ги поништи изборите кои ги оцени како скандалозни. Иако го осуди
Македонија

(ВИДЕО) Петкова: Има повредени студенти при интервенцијата на ЕБР, точна бројка во текот на денот

А1он
Се уште немаме официјална бројка за повредени студенти, информацијата ќе ја кажеме во текот на денот, рече Магдалена Петкова од Студентскиот пленум на прашање колку
Македонија

(ВИДЕО) Студентски пленум повикува на масовен протест пред СПУКМ

А1он
Студентскиот пленум во 17 часот ќе протестира пред седиштето на Студентскиот парламент при УКИМ, најави Ивана Туфегџиќ. Во име на Студентскиот пленум, таа побара Универзитетот