Македонија

По Вања се уште се трага, не е вистина дека била најдена во соседна држава

Александар Тодески
Министерството за внатрешни работи се уште трага по 14 годишната Вања Ѓорчевска. Од таму за А1он велат дека не е точна веста објавена на некои
Македонија

Еден од осомничените за убиството во „Шиша бар“ излезе од притвор: Определени се мерки за претпазливост

Осомничениот за двојното убиство во „Шиша бар“ кој беше во притвор од јуни доби мерки за претпазливост наместо притвор, потврдуваат од Обвинителството за А1он. Извори
Македонија

Боки 13 пуштен на слобода: Затворската казна во прекин поради лошата здравствена состојба

Александар Тодески
Поради лошата здравствена состојба, Бојан Јовановски – Боки 13 е пуштен на слобода, потврдуваат извори на А1он. Јовановски, кој издржува затворски казни за предметите „Рекет“
Македонија

Снегот и ветрот турнаа и бандери, една падна врз автомобил

Александар Тодески
Снегот и силниот ветер направија штети низ цела Македонија, кои освен со непроодни патишта, резултираа и со немање електрична енергија на повеќе места. А1он дојде
Македонија

ЕВН: Од синоќа санираме дефекти кои ги предизвика снегот, во некои делови има лоши теренски услови

Александар Тодески
Екипите на ЕВН од цела Македонија синоќа санираа дефекти во многу лоши теренски и временски услови, велат оттаму на прашање на А1он колку штети настанале
Македонија

ФОТО: Падна високонапонски столб Вруток-Шпиље од вчерашниот снег

Александар Тодески
Падна високонапонски столб Вруток-Шпиље од 110 киловати, потврдуваат извори на А1он. Според фотографијата која беше испратена до нашата редакција, може да се види дека се
Македонија

Самитот на ОБСЕ ќе го блокира пола Скопје: Спасовски апелира на трпение

Александар Тодески
Неколку институции работат на подготовките на министерскиот самит на ОБСЕ кој следната недела ќе се одржува во Скопје. Ова го истакна министерот за внатрешни Спасовски, кој
Македонија

Османи уште се мисли за Лавров: Ако речеме „да“, не гледам зошто Бугарија и Грција да не дозволат прелет

Александар Тодески
Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, но не се знае колку ќе седи, кажа министерот за надворешни работи Бујар Османи. За Лавров пак, се уште
Македонија

Судии, партиски кадри, фан и сопартиец на Груби: Кој сака да лови корупција во Македонија

Александар Тодески
„Ветерот на промената доаѓа“ – вака Берат Дехари на 26 октомври 2021 година го пиша на социјалните мрежи вицепремиерот Артан Груби. Истата година, тој е
Македонија

Ние сме мала земја со многу јавни тајни и малку разрешници, кажа Грковска на дебата за Законот за конфискација

Криминалците се жилави во изигрување на законот и системот, а корупцијата има разорни ефекти врз нашите животи, животите на нашите граѓани кои оправдано се разочаруваат