aleksandar gjorcevski

Македонија

Таткото на Вања останува во притвор – Врховен му ја одби жалбата

Жалбата против мерката притвор во предметот за убиството на Вања Ѓорчевска е одбиена како неоснована од страна на Врховниот суд. Советот за казниви дела при
Македонија

Не ми е важно каде ќе ја дочекам одлуката, само сакам разрешница, кажа таткото на Вања на седница во Врховниот суд

Александар Тодески
Воопшто не ми е битно каде ќе ја дочекам конечната одлука, само сакам разрешница, кажа Александар Ѓорчевски, татко на убиената Вања Ѓорчевска на јавната седница
Македонија

Таткото на Вања останува во притвор: Кривичен го одби барањето на адвокатот Туфегџиќ за куќен притвор

Александар Тодески
Кривичниот суд го одби барањето на адвокатот Владимир Туфегџиќ, бранител на Александар Ѓорчевски, таткото на Вања Ѓорчевска, притворот да му биде заменет со куќен притвор.
Македонија

Мајката на Вања: Сето ова ми е нереално, важно ми е само да ја дознаам вистината

А1он
Зорица Ѓорчевска, мајката на 14 годишната Вања која беше убиена кај селото Бразда во изјава за српска „Република“ вели дека и е важно да ја
Македонија

Заврши исказот на таткото на Вања: Негира дека давал информации на Палевски

Александар Тодески
Таткото на Вања Ѓорчевска, Александар Ѓорчевски негира дека давал информации на Љупчо Палевски – Палчо за движењето на неговата ќерка и нејзините дневни рутини, што
Македонија

Таткото на Вања повторно дава исказ пред обвинител

Александар Тодески
Александар Ѓорчевски, татко на убиената Вања Ѓорчевска повторно дава исказ пред обвинител, потврдуваат од Обвинителството. Судија на претходна постапка вчера му одреди 48 часовен притвор
Македонија

Таткото на Вања оди во притвор: Судот го прифати предлогот на обвинителството

Александар Ѓорчевски, татко на убиената 14 годишна Вања Ѓорчевска од Скопје од Кривичниот суд заминува во истражниот затвор Скопје, откако судот го прифати предлогот на
Македонија

Обвинителството бара 48 часовен притвор за таткото на Вања

Александар Тодески
Обвинителството бара 48 часовен притвор за Александар Ѓорчевски, татко на убиената Вања Ѓорчевска од Скопје. Полицијата веќе го носи кон судот, каде во секој момент