Таткото на Вања оди во притвор: Судот го прифати предлогот на обвинителството

Од:

Александар Ѓорчевски, татко на убиената 14 годишна Вања Ѓорчевска од Скопје од Кривичниот суд заминува во истражниот затвор Скопје, откако судот го прифати предлогот на обвинителството за 48 часовен притвор.

Инволвираноста на таткото обвинителите ја дознале од исказите на соучесниците на Љупчо Палевски – Палчо, кои сведочеле дека Ѓорчевски ги информирал за дневните рутини на Вања и во колку часот заминува на училиште, но и дека ќе биде сама, без нејзината сестра.

Мерка притвор веќе е определена за тројца од осомничените, додека за Палевски, кој ја напуштил Македонија, поркената е истрага по итна постапка и тој веќе се бара со меѓународна потерница.

Би можело да ве интересира

Српската полиција го ликвидира двојниот убиец во село кај Мајданпек

Предраг Петровиќ

Почина бизнисменот Чедо Радомировиќ, им подлегна на повредите откако беше пронајден кај Орман

Предраг Петровиќ

Грозоморно убиство ја потресе Велика Британија: Со нож е убиен е 14-годишно девојче

Пронајден е осомничениот за убиството на сопругата и двете ќерки на коментатор на Би-Би-Си

Убиецот од Лондон со самострел уби мајка и две ќерки, третата ќерка случајно не била дома

Горан Наумовски

Сопругата и ќерките на познат новинар на Би-Би-Си убиени во напад во Лондон: Потрагата по напаѓачот се уште трае

Горан Наумовски