Преспанскиот договор оспорен во предизборието, анализира грчки Катимерини

Од:

Првата дебата на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски го отвори прашањето во Грција, дали ќе се почитува Преспанскиот договор. Грчкиот „Катимерини“, кој важи за близок до владејачката Нова демократија излезе со текст во кој се вели дека договорот од Преспа е оспорен во предизборието од страна на претседателот на ВРМО-ДПМНЕ, Мицкоски.

„Лидерот на најголемата опозициска партија во Северна Македонија кажа дека ако биде избран за премиер, ќе ја нарекува државата само како Македонија, без оглед на Преспанскиот договор од 2018 година, со кој се реши проблемот со Грција за името на земјата“, пишува Катимерини.

Весникот наведува и дека Ковачевски посочил оти одбивањето да се користи додавката може да предизвика проблеми со имплементација на договорот, со кој државата од привремената референца Поранешна Југословенска Република Македонија, сега е призната од сите држави со додавката.

Во текстот, се цитира Мицкоски кој вели: „За мене, Македонија е и ќе остане Македонија. Моите предци би биле горди на мене за она што го правам за мојот народ и мојата земја“.

Катимерини се повикува и на анкетите кои покажуваат предност на ВМРО-ДПМНЕ, кои пак се оспорени од владејачката СДСМ, нарекувајќи ги „нарачни од штабот на опозицијата“.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Кренар Лога ќе сака да глуми заштитник на наводната независност на судските институции добро е да објасни врз основа на кои од двата отсто доверба во судството го темели овој заклучок? Кога Кренар Лога ќе сака да глуми заштитник на наводната независност на судските институции добро е да објасни врз основа на кои од двата отсто доверба во судството го темели овој заклучок?

Предраг Петровиќ

Лога: Остра осуда за деградирачката реторика на ВМРО-ДПМНЕ кон Кацарска

Предраг Петровиќ

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата, служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ

Мицотакис уште еднаш повтори дека очекува јасна изјава од новиот премиер дека името на земјата е Северна Македонија

Катерина Ѓуровски

Мицотакис: Очекувам јасна изјава од новиот премиер дека името е Северна Македонија и ќе го користи во и вон земјата

Предраг Петровиќ

Мицкоски: Апасиев имаше бланко понуда да се придружи кон македонското национално единство, тој одлучи повеќе да се посвети на правењето планови за одмор

Катерина Ѓуровски