Еден од македонските туристи повредени во сообраќајката во Италија ќе биде опериран, другите се пуштени дома

Од:

Единаесет од патниците кои беа повредени во вчерашната сообраќајка во Италија добиле лекарска помош и биле пуштени дома во добра здравствена состојба, информира Министерството за надворешни работи. Дванаесеттиот патник пак, е задржан во болница во Анкона и ќе има интервенција поради добиените повреди.

„Додека 12-тиот патник, наш државјанин се наоѓа во болница во Анкона, каде што во текот на денешниот ден ќе има хируршка интервенција за добиените повреди во нога и рака. Министерството преку Амбасадата во Рим останува во континуирана комуникација со надлежните италијански институции, кои работат на целосно расчистување на случајот“, велат од МНР.

Несреќата се случи вчера на автопатот меѓу градовите Асколи Пичено и Анкона во Италија, а во неа учествуваше и автобус на туристичка агенција од Македонија. Во неа на лице место починал возачот на автобусот Р. И. (1965 година), додека македонските државјани завршија со полесни повреди.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Расправија и тепачка во италијанскиот Парламент

Семејство со три деца со автомобил падна во море, лекарите се борат за животите на мајката и синот

Серија земјотреси во околината на Неапол

ВИДЕО: Надојдена река однесе тројца млади во Италија, им се губи секаква трага

Поплави во Италија: Тројца млади исчезнаа во водата

Предраг Петровиќ

„Јас сум таа ку*ка Мелони, како сте“?

Предраг Петровиќ