Истражувања

Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Синот на Ахмети заедно со екс странски советник во Владата на ВМРО ДПМНЕ – ДУИ отворија фирма за струја

Петар Клинчарски
Два месеци откако синот на Али Ахмети влезе во енергетскиот сектор отворајќи ја компанијата за производство на електрична енергија „Тхеас Енергу ДООЕЛ“ во кичевски Зајас,
Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Претседателот на ДИК, Даштевски доби пари за три проекти во културата со здружение во кое е сопственик

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски преку Здружението „Институт Балкан Про Европа Скопје“ доби 260 400 денари од Министерството за култура на годинешните конкурси
Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Инвестиција тешка 1,4 милиони евра – колку ќе вложи сопругата на премиерот Елена Ковачевска во бизнисот со струја?

Заедничката инвестиција на сопругата на премиерот, Елена Ковачевска со четворицата други косопственици во компанијата „Сол Груп 5 ДОО Скопје“ за изградба на фотоволтаична централа во
Видео Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Монструмот повторно тропна на врата кај Цубалеска: Не сакам да бидам втората на која ѝ ја одзедоа куќата

Орце Костов
Извршителката Весна Јакимовска повторно тропна на вратата на Споменка Цубалеска од Скопје, која, поради теророт на извршителката, пред неколку месеци посегна по својот живот, а
Истражувања Македонија

(ВИДЕО)„А1он“ објави, Ковачевски се повлече од здружението и компанијата кои не ги пријавил, Антикорупциска се’ уште истражува

Уште на 7 ноември „А1он“ објави дека Ковачевски се појавува како еден од неколкуте сопственици на здружението „Протинк“, кое пак, е сопственик на Друштвото за
Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Шест месеци Македонија вакцинира со „Фајзер“ со истечен, па продолжен рок

Маја Илиевска-Пачемска
Следната недела истекува и продолжениот рок за шест месеци на вакцината на „Фајзер“ за заштита од Ковид-19, која со месеци е единствената што ја имаме.
Истражувања Македонија

ВИДЕО: Кумот на Ковачевски може да добие државна помош без името да му се спомне – се повлече од функциите во тетовската компанија, но, остана нејзин ко-сопственик

Петар Клинчарски
Кумот на премиерот Ковачевски, Горан Паунов, се повлече од позициите овластено лице и извршен член на одборот на директори на „АЕ СОЛАР АД ТЕТОВО“, компанија
Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Сопругата на премиерот, Елена Ковачевска, влегува во бизнисот со струја

Петар Клинчарски
Димитар Ковачевски излезе од бизнисот со фотоволтаици, но, неговата сопруга, Елена Ковачевска, влегува во бизнисот со производство на електрична енергија преку компанијата „Сол груп 5
Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Граѓаните се охрабрија: Извршителката ме натера да си ја откупам куќата, еднаш од банката, еднаш од соседот

Орце Костов
Сведоштвото на Споменка Цубалеска која се обиде да си го одземе животот поради извршителка, охрабри уште неколку граѓани да го кренат гласот против самоволието на
Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Се раздвоија во бизнисот, ама… кумот не се дели од премиерот и тие што делат државна помош

Петар Клинчарски
Кумот на премиерот, Горан Паунов, со „силни и одлучни“ аплаузи дојде да го поддржи Ковачевски, кој вчеравечер, во улога на претседател на социјалдемократите, одржа говор