Македонија

Џафери: Извини брат, јас ќе поднесам лични навреди, но да се погледнат во огледало и оние што ме обвинуваат

Орце Костов
Собранискио спикер Талат Џафери од собраниската говорница им образложи на пратениците зошто смета дека и понатаму треба да ја врши својата функција откако ВМРО-ДПМНЕ поднесе
Македонија

Џафери ја извади од фиока својата интерпелација: Пратениците ќе гласаат за недоверба на собранискиот спикер

Орце Костов
Почна 77-та пленарна седница во Собранието, на која единствена точка на дневниот ред е интерпелацијата за работата на претседателот на парламентот, Талат Џафери. Интерпелацијата за
Економија

РКЕ ги објави пресметките на ЕВН: од поскапување ќе се спасат само оние што најмалку трошат

Орце Костов
Регулаторната комисија за енергетика во пресрет на јавната седница за тоа колку точно ќе изнесува цената на електричната енергија од следниот месец ја објави одлуката
Македонија

Шилегов: Време е Милошоски да го напушти Собранието, двапати му падна косата до сега

Орце Костов
Поранешниот градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов по вчерашниот инцидент на една од собраниските седници на својот профил на Фејсбук порача дека му е време
Македонија

Радев: Европските лидери пред една година сфатија дека проблемот во Македонија се човековите права на нашите сонародници

Орце Костов
Бугарскиот претседател Румен Радев на консултациите за формирање нова влада со партијата Има таков народ откри дека темата за Северна Македонија и дискриминацијата на македонските
Економија

Речиси сите домаќинства кои се греат на струја ќе се најдат во третиот блок од 630 до 1050 киловат часови

Орце Костов
„Кој троши повеќе, ќе плаќа повеќе, а кој троши помалку, ќе плаќа помалку. Блоковите ќе важат исклучиво во скапата тарифа, рече претседателот на РКЕ, Марко
Видео Македонија

ВИДЕО: Протестно писмо до Бујар Османи, се бара раскинување на Преспанскиот и Договорот за добрососедство со Бугарија

Орце Костов
Организацијата Жени, мајки, родољупки на Македонија „Ангелина Маркус„ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во кое се бара од него да
Македонија

Бугарското собрание го усвои францускиот предлог и формула дека не постои македонски јазик

Орце Костов
Народното собрание гласаше за нацрт-резолуција за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје. За предлогот на „Демократска Бугарија“, одобрен од Комисијата за надворешни работи, гласаа:
Македонија

(ВИДЕО)„Признавањето на македонски народ е спротивно на бугарскиот интерес“ – Жестока дебата на пратениците во Софија за францускиот предлог

Орце Костов
Пратеникот од партијата „Преродба“, Ангел Георгиев жестоко го нападна францускиот предлог за кревање на ветото кој е во собраниска процедура во Парламентот во Софија затоа
Македонија

(ВИДЕО) „Место едно вето, ние ќе имаме 35 вета“ – Пратениците од партија на Петков задоволни што ЕУ застана на страната на Бугарија

Орце Костов
Народното собрание свика кворум и расправа во моментов за предлогот. Средбата ја отвори привремениот претседавач Мирослав Иванов. Тој предложи дневен ред во кој прва точка