pratenici

Македонија

ДКСК: Пратеници со станови во Скопје наплатувале патни трошоци за доаѓање на работа

Мери Јордановска
Дваесет и тројца пратеници имале сопствени станови во Скопје или станови на име на членови на нивното потесно семејство, а сепак примале надоместоци за да
Македонија

Николовски: Работна група ќе состави ранг листа на кандидати за пратеници

А1он
Работна група во која ќе бидат вклучени и надворешни експерти од различни области ќе состави ранг листа на кандидати за пратеници од редовите на СДСМ,
Македонија

Информацијата на група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ за енормното загадување на амбиентниот воздух на собраниска седница

А1он
 Конкретни мерки треба да се преземат за да се реши проблемот со загадувањето на воздухот во Скопје и другите градови, а за тоа стручни кадри
Македонија

По 150 илјади евра за патни трошоци – пратеници рекордери во поминати километри

Мери Јордановска
Од 11 илјади евра до 153 илјади евра земале пратениците за патни трошоци за патувања во земјата, во периодот од 2010 до 2019 година, покажуваат
Истражувања Македонија

Лашкоска и Манаскова ги раскинуваат договорите за станови под кирија

Двајца пратеници, кои изнајмуваа станови под кирија, побарале да ги раскинат договорите минатиот месец, потврдија и официјално од Собранието. Ова следува по објавувањето на сторијата
Видео Македонија

ВИДЕО: Државни станови и автобуски превоз наместо високи кирии и патни трошоци за пратениците

Дел од пратениците побарале да ги раскинат договорите за становите за кои Собранието им плаќа кирија од 400 евра, плус сметки од 100 евра. Ова
Македонија

Лашкоска: Амандманот за бикот е непостоечки, Костадинов нема аргументи па се фатил за опашката

Кристијан Ландов
Амандманот кој го објави портпаролот и пратеник на СДСМ, Коста Костадинов со кој пратеничката Ане Лашкоска од ВМРО-ДПМНЕ побарала 100 илјади денари за нова опашка
Македонија

Костадинов: Лашкоска барала 100 илјади денари за опашката на бикот од буџетот за опрема и машини

Пратеникот и портпарол на СДСМ, Костадин Костадинов објави амадман кој го поднела пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Ане Лашкоска, а со кој, таа бара 100 илјади денари
Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Пратениците со државни пари плаќаат кирии на роднини, кои наместо нив пречекуваат „гости“ во становите

Ги намалија патните трошоци, па сега преку кириите во Скопје им ги полнат џебовите на своите роднини и пријатели. Со новите одлуки на Собранието, тринаесет
Македонија

Муковски, Василевски, Арнаудов останаа без обезбедување

Министерството за внатрешни работи им го одзеде обезбедувањето на седумте пратеници што уживаа полициска заштита по собраниската седница за промената на името, дознава „А1 он“.