pratenici

Македонија

Пратеници од СДСМ нема да гласаат за уставни измени, затоа Ковачевски го убедува Мицкоски за поддршка

Орце Костов
Власта бара поддршка од опозициските пратеници за отворање на Уставот, но избегнува да ја потврди бројката на пратеници од парламентарното мнозинство кои ќе гласаат за
Македонија

(ВИДЕО) Крвави образи и скршени очила во тепачката на бугарските пратеници: Се клоцаат и се нарекуват гниди

Орце Костов
Обид за физичка пресметка, како плукање и туркање пред собраниската говорница ја одбележаа утринската седница во Народното собрание во Бугарија во кое се скараа пратениците
Економија

Со одлука на пратениците, граѓаните ќе може да заработат плус 300 денари од скенирање сметки

Орце Костов
Пратениците во македонското Собрание ги изгласаа измените и дополнувањето на Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност со што повратот на ДДВ
Македонија

(ВИДЕО)„Признавањето на македонски народ е спротивно на бугарскиот интерес“ – Жестока дебата на пратениците во Софија за францускиот предлог

Орце Костов
Пратеникот од партијата „Преродба“, Ангел Георгиев жестоко го нападна францускиот предлог за кревање на ветото кој е во собраниска процедура во Парламентот во Софија затоа
Македонија

(ВИДЕО) „Место едно вето, ние ќе имаме 35 вета“ – Пратениците од партија на Петков задоволни што ЕУ застана на страната на Бугарија

Орце Костов
Народното собрание свика кворум и расправа во моментов за предлогот. Средбата ја отвори привремениот претседавач Мирослав Иванов. Тој предложи дневен ред во кој прва точка
Македонија

За Кацарска, пратениците се несериозни: Зарем пет судии треба да дискутираме за уставноста на Преспанскиот договор

Кристијан Ландов
„Зарем само пет судии треба да дискутираме за указите за Преспанскиот договор, за Законот за употреба на јазиците каде е оспорена уставноста?“, праша јавно претседателката
Македонија

Пратеници ќе му се приклучат на вториот „Скопје Прајд“

А1он
Под мотото „Вон ѕидовите“ на 26 јуни, во Скопје, ќе се одржи втората парада на гордоста во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија,
Македонија

Пратениците кои гласаа против легализацијата на дивоградбите бараат од Пендаровски да не го потпише указот

А1он
Продолжувањето на рокот за легализација на дивоградбите, кое вчера беше изгласано во Собранието, е нешто за што не смее ниту да се помисли во една
Македонија

Првата доза од вакцината против Ковид-19 ја примиле 88 пратеници

А1он
Вакцинирани против Ковид-19 се 88 пратеници од Собранието на Република Северна Македонија и околу 200 вработени во собраниските служби, соопшти денеска претседателот на законодавниот дом