ddv

Економија

Бесими: Од 2022 година, прагот за ДДВ обврзници се зголемува на три милиони денари

А1он
Предвидливост во даночната политика – задржување на данокот на добивка од 10% во следниот четиригодишен период, даночни бенефиции за извозниците преку нов закон за ДДВ,
Економија

Владата не се откажува од проектот „Викенд без ДДВ“, се разгледуваат можностите кога може да се реализира

А1он
Вицепремиерот за координација со економските сектори Фатмир Битиќи денеска изјави дека не се откажуваат од проектот „Викенд без ДДВ“ и оти се разгледуваат законските можности
Економија

Минимални трошоци за основање фирма и намалување на парафискалните давачки до 75 проценти, ветува Владата

А1он
Основање фирма со минимален износ на основна главнина од 1 евро, укинување на фирмарина за првите две години за новооснованите компании и драстично намалување на
Економија

Почна исплатата на МојДДВ за април мај и јуни, зголемен бројот на скенирани сметки

А1он
Започна исплатата на повратот на ДДВ на граѓаните за месеците април, мај и јуни, односно второто тримесечје од 2020. Досега на сметките на над 140
Економија

Ангеловска: Внимателност со какви било промени кај ДДВ, евентуални интервенции по детална анализа

А1он
Треба да бидеме внимателни со какви било промени кај Данокот на додадена вредност. Ако се носи каква било одлука за промена на овој данок како
Македонија

Владата донесе методологија за распределба на приходите од ДДВ за општините

А1он
На денешната владина седница е донесена Уредба за методологија за распределба на приходите од данокот на додадена вредност по општини за 2021 година, со која
Економија

Ангеловска: На оние кои се премислиле до 30 јули ќе им се врати повратот на ДДВ

А1он
Владата не донесе одлука да го замрзне или укине враќањето на повратот на ДДВ, туку напротив во време кога се стимулира потрошувачка беше дадена произволна
Економија

Викендот без ДДВ ќе биде во август, ќе можат да го користат само корисниците на апликацијата „Мој ДДВ“

Маја Илиевска-Пачемска
Кон крајот на август или почетокот на септември се планира да биде најавениот викенд без ДДВ, мерка за помош на економијата која вчера ја најави
Економија

Јовановиќ: „Викенд без ДДВ“ е многу лоша мерка, вирусот може да се рашири, а корист ќе имаат богатите

А1он
Бранимир Јовановиќ, советникот на поранешниот министер за финансии, Драган Тевдовски, се огласи по повод мерката на Владата во рамките на третиот пакет економски мерки за