ddv

Економија

Влада: Од денес 0% ДДВ за основните прехранбени продукти за намалени малопродажни цени

А1он
Од денеска стапува на сила мерката за намалувањето на ДДВ-то за основните прехранбени продукти од 5% на 0%. „Со стапувањето на сила на оваа мерка
Македонија

Владата ги испрати измените на законите за ДДВ и акцизи во Собрание

А1он
Владата на Република Северна Македонија денеска ги испрати до Собранието измените и дополнувањата на Законот за данокот на додадена вредност и на Законот за акцизи.
Економија

ДДВ на струјата се намалува на пет проценти, усвоени законските измени

А1он
Собранието попладнево ги усвои измените и дополнувањата на Законот за данокот на додадена вредност, со кои ДДВ на струјата за домаќинствата ќе се пресметува по
Економија

Бесими: Се додека не се донесе законот за намалување на ДДВ, сметките за струја ќе се плаќаат со 18 отсто ДДВ

А1он
Се додека Собранието не ги донесе потребните законски измени за намалување на ДДВ-то за електричната енергија од 18 на 5 отсто, домаќинствата ќе ги плаќаат
Економија

Препукувања и обвинувања меѓу власта и опозицијата на амандманската расправа за намалување на ДДВ за електрична енергија

А1он
Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ја продолжи амандманската расправа по Предлог-измените на Законот за додадена вредност со кој се предлага годинава да има
Економија

Бислимоски: Намалувањето на ДДВ-то за струјата е едно од решенијата што ги понуди РКЕ пред една година

А1он
Намалувањето на ДДВ-то е едно од решенијата што Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ) го понуди точно пред една година како можност да се заштитат домаќинствата