ВМРО-ДПМНЕ бара итна собраниска седница за законите кои ги предложи за намалување на ДДВ и на акцизите

Од:

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“, денес поднесе барање до Претседателот Талат Џафери, за закажување итна седница на која на дневен ред ќе се најдат законите кои што ги поднесовме до Собранието. Тоа се Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за додадена вредност и Предлог законот за изменување на Законот за акцизи соопшти координаторот на пратиеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски.

– Бараме оваа седница да биде свикана што е можно поскоро со оглед на тоа што секоја помината минута, откако Владата реши да не ги продолжи антикризните мерки за годивата и основните продукти, претставува невидена голгота за граѓаните. Владата знаејќи каква штета ќе предизвика со укинувањето на антикризните мерки предизвика вртоглав раст на цените на горивата и основните продукти и додека многу влади во далеку поразвиени држави водедуваат дополнителни мерки за нивните граѓани да не трпат големи загуби, нашата Влада и Димитар Ковачевски мува не ги лази за граѓаните рече Мицевски.

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија„ вчера поднесе два закони со кои акцизата за горивата ќе се преполови и ќе се даночат со стапка од 5%, наместо моменталните 18%, а прехранбените производи ќе бидат ослободени од ДДВ до крајот на 2022.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Алијанса да ги спречи автобусите со млади од Гостивар и Тетово кои ја напуштаат Македонија за да влезе во Влада

Маја Илиевска-Пачемска

Мицкоски до бугарските политичари: Посветете се на подобрување на стандардот место да градите кампања за тоа кој повеќе ја плука и ја мрази Македонија

Маја Илиевска-Пачемска

Пандов: Патриотскиот институт на родениот ден на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Цело СДС се слика со осудени криминалци, кои потоа бегаат од затвор и никој не понесува одговорност

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Криминогеноста на власта е причина за попустливоста – како дојдовме до тоа „маргиналците“ од Бугарија да станат тема на Совет за безбедност

Ана Ололовска

Стоилковски: Имаме ситуација на студена војна меѓу Македонија и Бугарија, а премиерот и претседателот си играат аналитичари