akciza

Економија

Се врати во сила Законот за акцизи, бензините и дизелот поевтини за два денара

А1он
Од денеска престана да важи Уредбата со законска сила за примена на Законот за акцизите за време на вонредна состојба, со што повторно стапи во
Економија

Влада: Имаме најниски цени во регионот, промената на акцизата на нафтата нема негативен ефект врз транспортната дејност

А1он
Имаме најниски цени на нафтените деривати во регионот и најниска цена во изминатите 10 години, а промената на цената на акцизата нема никаков негативен ефект
Економија

Сугарески: Демократско е правото на протест, но не држи тезата на транспортерите

А1он
Демократско право е на секој да протестира. Ние во изминатите три години се изборивме за слобода и демократија за разлика од она што беше режим
Економија

Протест на камионџиите: Со вклучени сирени низ центарот на Скопје го кренаа гласот против зголемената акциза на горивата

Габриела Димковиќ-Мишевска
Со вклучени сирени во знак на револт, камионџиите излегоа на протест со своите товарни возила низ центарот на Скопје за да испратат порака до надлежните
Економија

Транспортерите на протест – наместо зголемена акциза бараат да се воведе прогресивен данок

А1он
Асоцијацијата на здруженија на работодавачи на превозните трговски друштва во државава Макам-транс за денеска напладне најави протест со барање да се укине Уредбата за зголемување
Економија

Превозниците бараат наместо зголемена акциза да се воведе прогресивен данок на доход

А1он
Асоцијацијата на превозници Макам-транс бара укинување на Уредбата за зголемување на акцизата за три денари и воведување прогресивен данок на доход за сите стопански и
Економија

Додека кај нас се толерира, државите од регионот го имаат решено проблемот со злоупотреба на Екстра лесното гориво

А1он
Злоупотребите со екстра лесното гориво државите од регионот веќе ги имаат решено со повеќе механизми. . Во Србија има акциза на „нафтата за домаќинство“ така
Економија

Ангеловска: Зголемувањето на акцизата на горивата е времена и условена мерка

А1он
Зголемувањето на акцизата на горивата е времена мерка која ќе се применува за време на вонредната состојба и седум месеци потоа. Висината на акцизата ќе
Економија

Акцизата на нафтените деривати зголемена, Владата и опозицијата со различни ставови

А1он
Владата ја зголеми цената на акцизата за нафтените деривати за три денари како мерка за справување со кризата предизвикана од корона вирусот. Средствата од зголемувањето
Економија Македонија

Узунов: Транспортерите ќе имаа образ да се бунат за поскапувањето на акцизата ако ги намалеа цените кога падна цената на нафтата

Маја Илиевска-Пачемска
Граѓаните нема да ја почувствуваат разликата на цената на горивото со акциза зголемена за три денари по литар оти прво не возат поради ограничувањата, а