Стојаноски: ДДВ е зголемено и за производи со замрзнати цени

Од:

Најновата претстава од Илинденска број 2 е поврзана со цените на прехранбените производи. Имено, во текот на минатата недела, поточно во четвртокот Владата ја донесе листата на производи кои треба да се оданочуваат со 10% ДДВ наместо 5%. Тоа е трагичниот дел, затоа што во услови на највисока инфлација во изминатите децении, Власта го покачува данокот за 100%. Сега ќе ви го кажам и комичниот дел. Во листата на производи што од денес ќе биде со 10% наместо 5% ДДВ се наоѓаат и прехранбени производи кои се со замрзнати цени до 30 ноември оваа година вели пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Бојан Стојаноски.

– Тука нема перка од ајкули, месо од делфин, кит ама замрзнатите теста, млечни и сирни намази, сирење и урда, зденка, пармезан, ајдемер и гауда кашкавал, павлака за готвење, растителните сирења и намази ќе бидат дополнително оданочени. Поскапи ќе бидат и лутеницата, цвеклото, фефероните, мајонезот, сите видови апетисани, компоти, конзервирана храна, полнети макарони, тортиљи и нудли станаа луксуз според Ковачевски, па народот ќе треба да ги плаќа поскапо. Поскапува и храната за децата, како гризот, овесните снегулки, муслите, сладоледот, еурокремот, сите видиви бонбони, чипсот, сите чаеви, тропското овошје, сите видови сушено овошје, сусамот, сончогледот, инстант кафињата, наполитанките, црниот бибер, мастиките, најголем дел од зачините, рече Стојаноски на прес конференција.

Би можело да ве интересира

Продолжување на рокот за поднесување ДДВ-04 пријави и надградба на ситемот е-ПДД

(ВИДЕО) Стојаноски: Милиони се испумпани со фиктивни фактури, раководството на УЈП или знаело и прикривало или целосно го уништило системот

(ВИДЕО) Стојаноски: Власта бега од дебата за Законот за игри на среќа имаат за цел да поделат лиценци на фирми блиски до Груби, ќе ги известиме сите амбасади

Не се дозволува расправа за Законот за игри на среќа, со кој ќе има онлајн коцкање и се крие криминалот на ДУИ

Предраг Петровиќ

Стојаноски до Ковачевски: Кој е вашиот изговор и кој ќе сноси одговорност за тоа што автопатот Кичево-Охрид не е завршен до моментот и рокот кој што вие го кажавте?

(ВИДЕО) Стојаноски: Буџетот за 2024 е досега историски највисок, нереален, предизборен и составен така за да може да се искраде

Горан Наумовски