peleti

Македонија

СДСМ го поднесе истиот предлог за ДДВ за пелети кој пред два дена му го одби на ВМРО-ДПМНЕ

Орце Костов
Пратеникот на СДСМ, Ненад Коциќ на прес-конференција во Собрание се пофали дека група на пратеници од владејачкото мнозинство поднела амандман со кој се предлага стапка
Економија

Царина ги проверува лажните фактури од увоз на пелети, а резултати од истрагата после грејната сезона

Орце Костов
Царинската управа ги проверува сомнителните фактури од увоз на пелети на трговците кои министерот за економија, Крешник Бектеши ги посочи пред медиумите, но резултати од
Економија

Трговците на пелети во Царина пријавувале лажни фактури, Бектеши ги повика надлежните веднаш да постапат

А1он
Министерството за економија утврдило при увоз на пелети се доставуваат лажни фактури и затоа трговците на големо и на мало во нашата држава се жалат
Свет

Во Германија драстично поскапеа огревното дрво и пелетите

А1он
Сопствениците на печки на дрва или пелети во Германија есенва се соочуваат со драстично зголемување на цените, објави денеска Федералното биро за статистика во Визбаден.
Економија

Коциќ: Ја ограничивме маржата на најмногу 10 отсто за дрвата и пелетите за огрев, го штитиме стандардот на граѓаните

А1он
Владата предводена од СДСМ во време на светска енергетска и економска криза презема мерки за заштита на економскиот стандард на граѓаните. Донесена е Одлука со
Економија

Бектеши: Објавени огласите за субвенции за туризмот и за занаетчиството, утре за печки на пелети

А1он
Министерството за економија вчера го објави јавниот повик за поддршка за занаетчиството, денеска за туризмот, а утре ќе биде објавен повикот за субвенции за печки
Македонија

Од денеска аплицирање за субвенции за набавка на печки на пелети

А1он
Градот Скопје денеска го објави јавниот повик за надоместување дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на град Скопје за набавка на печки на пелети.
Македонија

За замена на нееколошки со печки на пелети во 2019 ќе бидат издвоени 400.000 евра

А1он
Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки на денешната средба со новинарите информира дека од буџетот за 2018 година се реализирани 95 отсто.
Економија

Стартуваше вториот јавен оглас за субвенционирање на печки на пелети во домаќинства

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши на прес конференција соопшти дека од денеска стартува вториот јавен повик за надомест на дел од трошоците за купување на