povrat na ddv

Економија

За да се скенираат сметки за поврат на ДДВ мора одново да се симне апликацијата

А1он
Ако се обидете да скенирате сметка на мобилниот телефон за поврат на 15% ДДВ, ќе ви се појави известување дека има нова верзија на апликацијата
Економија

„Мој данок“ не е ефикасна мерка, нека се намали ДДВ за производи од широка потрошувачка

Ана Василевска
Најавената мерка „Мој данок“ со која од 1 јули е предвидено граѓаните преку апликација на УЈП да ги скенираат фискалните сметки и за ова четири
Економија

Заев: Со повратот на ДДВ граѓаните на самиот старт ќе добијат меѓу 60 до 100 милиони евра годишно

А1он
Со проектот за поврат на 15 проценти од ДДВ кој е најавен дека ќе стартува од 1 јули, премиерот Зоран Заев очекува дека на самиот
Економија

МФ: Минатата година фирмите добиja 23,1 милијарди денари поврат на ДДВ

А1он
Заклучно декември 2018 година, министерството за финансии изврши поврат на вкупно 23,1 милијарда денари (375,6 милиони евра). Тоа е за 3,7 милијарди денари (или 60
Видео Економија

(ВИДЕО) Заев: Со поврат на ДДВ ќе се стартува од 1 јули, првите шест месеци ќе бидат експериментални

А1он
Премиерот Зоран Заев на денешната седница на пратенички прашања најави дека повратот на 15 отсто ДДВ ќе почне да се спроведува од 1 јули идната