Македонија

Додека Кривичен го оправа правото, еден месец нема мерки за осомничениот судија Шахини

Васко Маглешов
Кривичниот суд во Скопје сè уште не одлучил за предлогот на Обвинителството за гонење организиран криминал и коруцпија да му биде определена забрана за преземање
Македонија

Пратениците повеќе сакаат патни трошоци отколку државата да им плаќа станови

Васко Маглешов
Патните трошоци за пратениците се чини дека се поисплатливи од можноста да добиваат 400 евра за закуп на стан во Скопје. Само 14 пратеници од
Македонија

Од две места пари: Службеничката во кабинетот на Талат Џафери стана член на РСБСП

Васко Маглешов
Со потпис на претседателот на Собранието, Талат Џафери, на одлуката објавена во „Службен весник“, Собранието ги разреши стариот претседател и 21 член на Републичкиот совет
Македонија

Разрешениот Беља е правосилно осуден на условна казна затвор од 1,5 година за поседување муниција

Васко Маглешов
Разрешениот економски директор на Клиниката за гинекологија, Ваљон Беља, е правосилно осуден на казна затвор од 1,5 години за неовластена изработка, држење и трговија со
Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Колку ќаруваат адвокатите блиски до власта од зделките со јавните претпријатија?

Васко Маглешов
Стотици илјади евра потрошиле јавните претпријатија и агенции за адвокатски услуги. Услугите се различни, но на листите се вртат имиња само на неколкумина адвокати. Некои
Македонија

По заканите се роди љубов: Toни Михајловски и Бранко Тричковски се прегрнаа во судницата

Васко Маглешов
Актерот Тони Михајловски, против кого, скопското обвинителство поднесе обвинение за закани кон новинарот Бранко Тричковски, на денешното рочиште призна вина и му се извини на
Македонија

Се чека судбината на СЈО за да почне судењето за белата палата

Васко Маглешов
Ниту едно од двете обвиненија „Талир“ и „Талир 2“ кои ги поднесе специјалното јавно обвинителство на 22 ноември 2018 година до кривичниот суд во Скопје
Македонија

Половина година не може да почне судењето за Груевски и Божиновски за белата палата

Васко Маглешов
Кривичниот суд во Скопје повторно ја одложи седницата за оценка на обвинителниот акт за случајот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на партиското седиште
Македонија

На 23 мај ќе се одлучува за затворите на обвинетите за обидот за убиство на Села

Васко Маглешов
Во Апелацискиот суд во Скопје на 23 мај ќе се одржи јавна седница за пресудата за седумтемина неправосилно осудени за обидот за убиство на пратеникот
Видео Македонија

ВИДЕО: Антикорупциска отвори предмет за паушалите на Штерјев, Вангеловски и Караџовски

Васко Маглешов
Антикорупциската комисија по соптвена иницијатива, ќе утврдува дали експретседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, првиот човек на Врховниот суд Јово Вангеловски, како членови по функција