Македонија

Франциско, Фрањо, Франциск… Медиумите му дадоа три имиња на папата

Васко Маглешов
Медиумите во Северна Македонија му дадоа три имиња на 82-годишниот поглавар на Римокатоличката црква при неговата посета во Скопје. Oва е сосема оправдано ако се
Македонија

По 5 години Врховниот суд ги укина пресудите за „Ликвидација“

Васко Маглешов
Врховниот суд ги укина пресудите за случајот „Ликвидација“. Информацијата на „Фејсбук“ ја сподели новинарот кој што беше еден од осудените во случајот, Томислав Кежаровски, а
Македонија

Сашо Мијалков излегува од куќен притвор

Васко Маглешов
Ексшефот на тајната полиција, Сашо Мијалков, излегува од куќен притвор, што го издржуваше за предметот „Титаник 2“, по изрекувањето на пресудата. Истекоа 60 дена од
Македонија

Затворот за Груевски за „мерцедесот“ стигна до Врховниот суд

Васко Маглешов
Кривичниот суд во Скопје потврди дека до највисокиот суд ги доставил списите за предметот „Тенк“, во кој што на двегодишна затворска казна беше осуден експремиерот
Македонија

Судот ѝ ja одложи четиригодишната затворска казна на Јанкулоска за „мерцедесот“

Васко Маглешов
Ексминистерката за внатрешни работи, Гордан Јанкулоска, добила одложување на извршувањето на четиригодишната затворска казна за случајот „Тенк“ на СЈО. Судот информира дека судија за извршување
Македонија

Итна седница на Судскиот совет за имунитетот на осомничениот судија Шаини

Васко Маглешов
Судскиот совет попладнево свика итна седница со 2 точки на дневен ред: oдлучување за одземање на имунитет на судија и одлучување по барање за одобрување
Македонија

Oсомничениот управен судија Шаини се повикал на судискиот имунитет

Васко Маглешов
Осомничениот управен судија за злоупотреба на службената положба и овластување, Мустафа Шаини пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје се повикал на
Македонија

Управен судија осомничен за злоупотреба – за ист предмет бил ем адвокат, ем судија

Васко Маглешов
Надлежен јавен обвинител од Јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција донесе наредба за спроведување на истражна постапка против судија на Управниот суд и за судијата
Македонија

95 пријави од судии за 6 места во скопска Апелација

Васко Маглешов
Вкупно 95 пријави од судии стигнале за 6 непополнети судиски места во Апелацискиот суд во Скопје, потврдија од Судскиот совет за „А1 он“. Најголем дел
Македонија

Отпад во Министерството за култура

Васко Маглешов
Искршени фотелји, столчиња, ногарки, куќиште од компјутер, кутии… На социјалната мрежа „Фејсбук“ е споделена фотографија од Министерството за култура, на која се гледа дека просторот