advokati

Македонија

Листите на адвокати по службена должност во полициските станици во Скопје стари по 12 години

А1он
Во периодот од јануари до септември 2020 година во полициските станиците на подрачјето на Град Скопје, биле приведени вкупно 1080 лица, од кои 15 лица
Регион

Властите им дозволија на турските адвокати да влезат во Анкара

А1он
Турските власти денеска им дозволија на адвокатите кои протестираат да продолжат со симболичниот марш кон главниот град Анкара, со што завршија тензиите со полицијата кои
Регион

Турските адвокати протестираа против правосудната реформа

А1он
Претседателите на неколку турски адвокатски асоцијации од различни градови протестираа денес во близина на Анкара откако полицијата го блокираше автопатот и ги спречи да стигнат
Македонија

Едни те исти адвокати и нотари им се омилени на општините

Васко Маглешов
Неколкумина адвокати и нотари се вртат на платните списоци на општините кога станува збор за правни и нотарски услуги. „А1 он“ до 20-ина општини во
Македонија

Почина адвокатот Игнат Панчевски

А1он
Денеска по кусо боледување почина познатиот скопски адвокат Игнат Панчевски (69). Панчевски во последните јавни настапи тврдеше дека поседува докази за несреќата на претседателот Борис
Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Колку ќаруваат адвокатите блиски до власта од зделките со јавните претпријатија?

Васко Маглешов
Стотици илјади евра потрошиле јавните претпријатија и агенции за адвокатски услуги. Услугите се различни, но на листите се вртат имиња само на неколкумина адвокати. Некои
Истражувања Македонија

ВИДЕО: Советници од Владата на платниот список како адвокати во јавни претпријатија

Мери Јордановска
Миле Зечевиќ, советникот на премиерот, Зоран Заев, за адвокатски услуги лани наплатил повеќе од 77 илјади евра за ангажман од Јавното претпријатие „Водовод и канализација“.
Истражувања Македонија

Советникот на премиерот, Миле Зечевиќ, на листата адвокати на МЕПСО

Васко Маглешов
Миле Зечевиќ, советникот на премиерот Зоран Заев за адвокатски услуги, лани бил ангажиран и како адвокат за Македонскиот електропреносен оператор МЕПСО. На документите кои „А1
Македонија

Членот 23 од Законот за адвокатурата на седница на Уставен суд

А1он
Уставниот суд на Република Македонија на денешната седница треба да ја разгледа иницијативата поднесена за членот 23 од Законот за адвокатурата, што се однeсува на
Македонија

Адвокатската фела во Охрид дискутираше за проблемите на одбраната во примената на ЗКП

А1он
Адвокати од членството на Адвокатската комора на Република Македонија, заедно со претставници на обвинителството, судии од основните и апелациските судови денеска во Охрид дискутираа за