papa francisko

Македонија

Франциско, Фрањо, Франциск… Медиумите му дадоа три имиња на папата

Васко Маглешов
Медиумите во Северна Македонија му дадоа три имиња на 82-годишниот поглавар на Римокатоличката црква при неговата посета во Скопје. Oва е сосема оправдано ако се
Регион

(ВИДЕО) Папа Франциск: Треба да изградиме култура во која мирот ќе биде фундаментално право

А1он
Сите ние треба да се молиме и да рабоитме за мир, и постојано и секојдневно да правиме напори за изградба на култура во која мирот
Регион

Папата Франциск во посета на католичката заедница во Раковски

А1он
Папата Франциск во рамки на посетата на Бугарија денеска престојуваше во градот Раковски, што се наоѓа во близина на Пловдив, каде одржа миса во католичката
Регион

Католичката црква во Бугарија на папата ќе му подари копија од иконата на Света Богородица од Несебар

А1он
Католичката црква во Бугарија на папата Френциско ќе му подари копија од иконата на Света Богородица од Несебар или Несебарската Дева Марија за време на
Свет

Папата Франциско: Мојата посета на ОАЕ е ново поглавје во односите

А1он
Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, упати топли поздрави до раководството и до народот на Обединетите Арапски Емирати пред својата посета на таа држава во
Свет

Со миса пред 700.000 лица, папата ја заврши посетата на Панама

А1он
Поглаварот на Католичката црква, папата Франциско денеска одржа миса пред околу 700.000 лица во Панама Сити, со што официјало заврши неговата неколкудневна посета на Панама.
Свет

Папа Франциско: Разликите меѓу луѓето се богатство, а не опасност

А1он
Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско денеска во традиционалната божиќа порака „За градот и светот“ (Урби ет орби) нагласи дека на разликите меѓу луѓето ттреба