gak

Македонија

Расте бројот на предвремени породувања, „Лулка“ со донаторска недела ќе помага на семејствата

Бројот на предвремени породувања е во постојан пораст и кај нас и во светот, вели педијатарот Денис Ал Кхалили, претседател на „Лулка“, Здружение за едукација
Македонија

Бебето родено на ГАК со 665 грама заминува дома со 2.190 грама

А1он
По 67 дена поминати на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство – Скопје, со престој на неонатолошките интензивни одделенија, предвремено роденото женско бебе денеска заминува
Македонија

Околу 25 проценти од вкупниот број раѓања во земјава се предвреме родени бебиња

А1он
Најмалото родено бебе во Северна Македонија е во 23-та гестациска недела, предвреме родените бебиња претставуваат 25 проценти од вкупниот број на раѓање во нашата земја,
Македонија

МЗ: Смртноста на предвреме родените бебиња намалена од 26 отсто на осум отсто

А1он
Министерството за здравство соопшти дека една од главните негови заложби во изминатите години било унапредување на условите, вложување во модерна опрема и обуки на Клиниката
Македонија

МЗ: Првпат во земјава на ГАК извршен екстраперитонеален царски рез

А1он
На Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје во петокот, 8 октомври, првпат беше изведен екстраперитонеален царски рез врз 23-годишна трудница, која претходно имала
Македонија

ГАК: Наодот за 33-годишната почината пациентка И.К. оди во прилог на автоимуно воспаление на крвните садови на тенкото црево

А1он
Клиника за гинекологија и акушерство – Скопје вчера попладне го доби хистопатолошкиот наод за пациентката И.К. од Скопје, родена 1987 година, која почина на КАРИЛ
Македонија

Завршила обдукцијата на 33-годишната пациентка што почина откако и беше изваден миом од матката, извештај на крајот на месецов

Обдукцијата на 33 – годишната пациентка која почина откако од матката и бил изваден миом е завршена, а телото е предено на семејството кое обвини
Македонија

Инспекција во Гинекологија по смртта на 33-годишна пациентка, за која семејството вели дека ѝ било продупчено тенкото црево при шиење на матката

Маја Илиевска-Пачемска
Државниот санитарен и здравствен инспекторат ќе направи вонреден увид во Клиниката за гинекологија и акушерство – Скопје во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ по смртта на
Македонија

Филипче: Ќе иницираме надзор за случајот со починатата пациентка

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека ќе биде спроведен надзор преку Државниот здравствен и санитарен инспекторат за случајот со пациентката која, според објавите