Се чека судбината на СЈО за да почне судењето за белата палата

Од:

Ниту едно од двете обвиненија „Талир“ и „Талир 2“ кои ги поднесе специјалното јавно обвинителство на 22 ноември 2018 година до кривичниот суд во Скопје не може да почнат со судење. Половина година никако да почне главната расправа за предметот „Талир“, поради отсуство или на обвинетите или на нивните адвокати, а обвинението за „Талир 2“ половина година не е оценето.

Причина за денешното одлагање на предметот „Талир“ е барањето на адвокатите на обвинетите, рочиштето да се одложи поради членот 22 од законот за СЈО кој во моментов се наоѓа пред пратениците во Собранието за негово автентично толкување. Но, Собранието досега не покажа волја да ја стави оваа точка на дневен ред на комисиска расправа, поради новиот предлог-закон за јавното обвинителство кој го регулира статусот на СЈО. Барањето за автентично толкување го поднесе државното јавно обвинителство по барање накривичниот суд кон средината на февруари.

Седницата што требаше да се одржи минатата недела во скопска единица за оценка на обвинението за „Талир 2“ била одложена, а извори за „А1 он“ потврдија дека следниот обид на судот за оценката на ова обвинение е кон средината на јуни.

Првото обвинение е незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ и ги опфаќа екслидерот Никола Груевски, други пет поранешни функционери и самата партија како правно лице.

Второто обвинение ги опфаќа Груевски и поранешниот владин генерален секретар Кирил Божиновски. Тие се обвинети за незаконска изградба на партиското седиште, палатата „Христо Татарчев“, познато како белата палата.

Обвинението за незаконско финансирање покрај самата ВМРО-ДПМНЕ и Груевски ги опфаќа и Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Илија Димовски и Леко Ристоски. Елизабета Чингаровска призна вина и доби условна казна затвор.

Истрагата за овој предмет СЈО ја отвори во рокот од 18 месеци, но обвинението е поднесено по истекување на рокот. Првото обвинение за „Талир“ беше оценето на 11 јануари годинава. Во меѓувреме Врховниот суд донесе начелно правно мислење, според кое, СЈО е неовластен тужител за предметите по 30 јуни 2017 година.

Би можело да ве интересира

Во Кривичен судење за „Монструм“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русковска: Не би барала притвор за Јанева ако немав доволно докази

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Полицијата ја спроведе Јанева низ гаражата на СЈО

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Обвинител од СЈО ќе ја замени уапсената Катица Јанева

Маја Илиевска-Пачемска

ВИДЕО: Од „Рекет“ Катица Јанева ќарила мебел од 5 илјади евра

Мери Јордановска

Советот на обвинителите не може да назначи в.д. – Кој ќе ја замени Јанева по истекот на мандатот?

Галена Николовска-Ризвановиќ