По 5 години Врховниот суд ги укина пресудите за „Ликвидација“

Од:

Врховниот суд ги укина пресудите за случајот „Ликвидација“. Информацијата на „Фејсбук“ ја сподели новинарот кој што беше еден од осудените во случајот, Томислав Кежаровски, а ја потврдија од највисокиот суд. Предметот кој е поврзан со убиството на Лазар Милошевски од 2005 година во велешко Ореше повторно ќе почне од почеток.

dobivaj vesti na viber

Неофицијално, според образложението на пресудата, на еден од адвокатите не му било дозволено да направи увид во наредбите издадени за посебните истражни мерки. Судијата тоа не го дозволил и образложил дека наредбите имаат својство на државна тајна, а присутните немале безбедносен сертификат.

Новинарот Томислав Кежаровски првично доби казна затвор од 4 години и 6 месеци, а потоа казната му беше намалена на 2 години затвор. Тој беше осуден дека во новинарски текст објавил идентитет на заштитен сведок.

Осум лица поврзани со предметот „Ликвидација“ беа осудени за различни кривични дела.

Би можело да ве интересира

Обвинителката убедена дека го докажала убиството на Тот: Огласете ги за виновни

Кристијан Ландов

Веља Невоља на суд тврди дека не поседува машина за мелење месо

А1он

(ВИДЕО) Прво судење за изгорената болница: Едниот директор не дојде на судење, другиот не чувствува вина

Кристијан Ландов

Прекинато судењето на озлогласениот клан Беливук: На еден од обвинетите му се слошило

А1он

Судењето на Гигс во „колапс“, поротниците не донесоа одлука

(АУДИО) „Заев ќе биде изрешетан ко куче, ќе лежам доживотно“, снимка на „Јутуб“ на која пишува дека Ченто и Ќосето зборуваат за ликвидација

Ландов