cena

Економија

Реакции по враќањето на старите цени на полисите: Државата воспостави 100 отсто контрола над цените, обвинуваат осигурителните компании

А1он
Осигурителните компании се разочарани од пристрасните трврдења и непрофесионалните квалификации кои им ги упати регулаторот АСО а врз основа на кои Комисијата ја намали цената
Економија

Изгласан законот за нефер трговски практики: Рабатот кај земјоделските производи ќе биде 10 отсто

Орце Костов
Собранието го изгласа Законот за забрана на нефер трговски практики, со кој се очекува намалување на цените на храната и зголемување на квалитетот на производите.
Економија

Училиштата и градинките ќе плаќаат за 35 отсто поевтино парно, Регулаторот ги намали сметките

Орце Костов
Регулаторната комисија за енергетика донесе вонредна одлука на цената на парното греење во Скопје за деловните корисници со која се намалува цената за 35 отсто.
Економија

Цената на струјата ќе се покачи за 27% ако се прифатат барањата од сите субјекти: ЕВН ќе набавува струја и од слободниот пазар

Орце Костов
Барање за цена поднеле МЕМО, МЕПСО и Електродистрибуција, но дел од барањата не се целосни бидејќи тендерот за набавка на струја за покривање на загубите
Економија

Скопјани од ноември ќе плаќаат за 4,51 отсто поскапо парно

Орце Костов
Цената на парното греење за 64.000 домаќинства во Скопје ќе се зголеми за 4,51%, иако трите компании на ЕСМ за снабдување, дистрибуција и производство на
Uncategorized Економија

Поевтинуваат горивата од вечерва, пад на цената на нафтата на берзата

Орце Костов
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги а донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,05%
Економија

Николовски: Мелничарите да одговорат зошто некој би барал поскап леб при набавени количини пченица по преполовена цена

Орце Костов
Владата усвои три нови мерки во рамки на интервентата програма како нова која втора година се реализира за поддршка на производителите на македонското жито со
Економија

Едно е сигурно, ќе има евтина тарифа и ДДВ се враќа од 10 на 18 отсто, најавува Бислимоски

Орце Костов
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) во моментов ги анализира барањата поднесени од енергетските компании за цената на електричната енергија на регулираниот пазар
Економија

(ВИДЕО) Нема евтин леб од 33 денари, граѓаните бесни: Пекарите утрово не доставија леб

Орце Костов
Дел од пекарите од утрово не дистрибуираат леб по замрзната цена од 33 денари спроведувајќи ја одлуката од последниот состанок на Групацијата на мелничко-пекарската индустрија
Економија

Пекарите се заканија: Граѓаните ќе ги оставиме без леб ако се замрзне цената на 33 денари

Орце Костов
Производителите на леб донеле заедничка одлука да го прекинат производството на леб и да ги остават граѓаните без леб првиот ден по објавувањето на одлуката