marketi

Економија

Пешев: Маркетите немаа доволно време да се „престројат“, затворањето треба да биде последната мерка што ќе ја применат институциите

А1он
Мерката е престрога, драконска, непотребна, предизвикува штети и тоа треба да биде последното нешто кон кое ќе прибегнат институциите. Многу беше кратко времето за кое
Економија

Поевтинуваат лебот, млекото и месото: Владата ги објави производите кои маркетите од утре ќе мора да ги намалат

Орце Костов
Од утре за 10 отсто ќе поевтинат основните прехранбени производи во 25 категории, а Владата објави листите на производи кои ќе бидат намалени во однос
Економија

Акциска цена ќе имаат само производи на кои им поминува рокот, се очекува над 50 производи да поевтинат

Орце Костов
Цените на над 50 основни прехранбени производи, од кои 90 отсто се даночат со ДДВ од 5 отсто, ќе се намалат за минимум 10 отсто
Економија

(ВИДЕО) Нема евтин леб од 33 денари, граѓаните бесни: Пекарите утрово не доставија леб

Орце Костов
Дел од пекарите од утрово не дистрибуираат леб по замрзната цена од 33 денари спроведувајќи ја одлуката од последниот состанок на Групацијата на мелничко-пекарската индустрија
Видео Македонија

ВИДЕО: Казни за маркети на „КАМ“ бидејќи масло даваа само под услов да се направи сметка од 800 денари

Кристијан Ландов
Три маркети на „КАМ“ добија казна од 12.000 евра за фирмата и 3.600 евра за одговорното лице од Пазарната инспекција, откако зејтинот го тргнаа од
Видео Македонија

ВИДЕО: Само за сметка над 800 денари, може да се добие зејтин во „КАМ“

Кристијан Ландов
Иако имаат на залиха, масло за јадење од маркетите на „КAM“ може да се добие гратис само ако купувачите направат сметка над 800 денари. Ова
Македонија

Во полициски час смеат да работат само маркети со дозвола од кризниот штаб

А1он
За време на полицискиот час Државниот пазарен инспекторат во секој град има дежурни екипи кои ќе вршат проверка на маркети кои работат и дали имаат