trgovci

Економија

Нема веќе гарантирани цени, државата уште не го донела законот за контрола на трговците

Орце Костов
Мерката за гарантирана цена на лебот, млекото, јогуртот, тестенините, дел од месните производи, како и на безалкохолните пијалаци и пивото од утре нема да важи.
Економија

Битиќи: Секое нелогично зголемување на цените ќе биде санкционирано

Орце Костов
Од 1 март ќе престанат да важат загарантираните цени во супермаркетите и граѓаните стравуваат дека повторно ќе купуваат скапи основни прехранбени производи. Вцепремиерот за економски
Економија

Трајковски: Пломба за сите трговци кои ги доведуваат потрошувачите во заблуда

А1он
Зголемен број на контролите во сите трговски објекти низ земјава и пломба на врата за оние трговци кои ќе ги доведат во заблуда потрошувачите, најави
Економија

Битиќи: Вештачкото покачување на цените е координиран договор помеѓу трговците

Орце Костов
Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи во просториите на Комисијата
Економија

Трговци со зеленчук ја оштетиле државата за 300.000 евра: Финансиска со кривични за даночно затајување

Орце Костов
По спроведените контроли на Управата за финансиска полиција во соработка со Државниот пазарен инспекторат, УЈП и МВР во врска со спроведувањето на одлуките на Владата