Поевтинуваат горивата од вечерва, пад на цената на нафтата на берзата

Од:

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги а донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,05% во однос на одлуката од 18.9.2023 година.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 3,198%, кај дизелот за 3,096% , кај екстра лесното масло за 1,768% и кај мазутот зголемувањето е за 0,699%.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок за 0,389%Од 26.9.2023 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 89,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 91,00 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 85,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 85,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 48,715 (денари/килограм)

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат за 1,50 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се намалува за 1,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,447 ден/кг и ќе изнесува 48,715 ден/кг.

Би можело да ве интересира

Нови цени на горивата

Нова цена на дизелот

Нови цени на горивата од полноќ

Нови цени на горивата

Поевтинуваат горивата

Скопјани од ноември ќе плаќаат за 4,51 отсто поскапо парно

Орце Костов