Македонија

„Најди ме“ во Македонија уште на ниво на невладини и доброволно – нема ниту оператор за исраќање СМС пораки

Анита Петровска Рајковиќ
Случајот со исчезнатата двегодишна Данка во Србија повторно го отвори прашањето за функционирање на Амбер алерт – системот за брзо алармирање и пронаоѓање на исчезнати
Македонија

Пресуда на 2 април за обвинетите за грабнување: Каде е исчезнатиот Самоил Костадиновски?

Помина една година од исчезнувањето на младиот скопјанец Самоил Костадиновски, кој на 3 март сред бел ден беше грабнат и од тогаш му се губи
Македонија

На Македонките најмногу им се брза да се омажат – најмлади стапуваат во брак во регионот

Просечната возраст на која Македонките се мажат е 26,6 години, покажува анализата на статистичкиот портал „Ландгеист“, базирана на податоци на Евростат. Следни на листата се
Македонија

Уште се чека за пасош со месеци, постапката забрзана ама само за оние што имаат да платат 100 евра

За еден ден може да се добие термин за фотографирање за вадење пасош по итна постапка, објави денеска техничкиот министер за внатрешни работи, Панче Тошковски.
Македонија

19 годишник дивеел и кршел во полиција во Куманово, нападнал и полицаец

19 годишник од Куманово дивеел во полиција откако бил уапсен за поседување наркотични средства. При претрес полицајците кај него пронашле марихуана и го привеле, но
Регион

Го погребаа Вучиќ, некролог излепен низ Белград – пореметени луѓе мислат ова е политика, остра Брнабиќ

Анита Петровска Рајковиќ
Некролог со фотографија и име на претседателот на Србија Александар Вучиќ осамна денеска низ белградските улици и беше постиран на социјалните мрежи. Претседателката на Собранието
Македонија

Комшија чува кокошки во зграда во Скопје, не знаат каде да пријават – законот јасен, ни маче и куче не смее да се чува на тераса

Анита Петровска Рајковиќ
Жителка на една скопска населба бара помош на социјалните мрежи. Соседот под нејзиниот прозор чува кокошки. Бара помош каде да се обрати бидејќи од општина
Свет

ИСИЛ ја презеде одговорноста за нападот на концертната сала во Москва

Анита Петровска Рајковиќ
Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) ја презеде одговорноста за вечерашниот напад врз концертна сала во Москва, во кој загинаа најмалку 40 луѓе. Новинската агенција
Свет

Меѓу загинатите во Москва три деца: Се појави списокот на жртвите од терористичкиот напад

Анита Петровска Рајковиќ
Во терористичкиот напад во концертната сала Крокус Сити Хол во Москва, најмалку 40 лица го загубија животот, а над 100 лица се ранети. Меѓу жртвите
Македонија

Убиениот лекар бил матичен од Железара – се прегледува видеонадзорот за да се најде убиецот

Анита Петровска Рајковиќ
Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид на лице место во скопската населба Железара каде во текот на ноќта беше пронајдено безживотно