Македонија

Се прекинува штрајкот во ФЗОМ – платите исти до мај

По тридневниот штрајк на вработените во Фондот за здравствено осигурување, поради одлуката за намалување на платите, донесена е одлука дека платите ќе останат со иста
Македонија

Нема веќе вадење пасоши без закажување, денеска последен ден во полициската станица „Пролет“

Денеска последен ден во полициската станица „Пролет“ каде граѓаните можеа да се сликаат за лични документи без закажан термин. Од утре пунктот ќе работи со
Македонија

Куршум пред вратата на домот на Таравари, физички напад врз Небиу – гори конфликтот во Алијанса за Албанците

Анита Петровска Рајковиќ
Пред домот на лидерот на Алијанса за Албанците и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари е пронајден куршум. Под сомнение дека куршумот оставен пред вратата претставува
Македонија

Регионот се бори со голема кашлица, во земјава веќе има седум случаи

Комисијата за заразни болести ќе се состане следната среда, на 7 февруари. На состанокот, како што изјави портпаролот на Комисијата Злате Мехмедовиќ, ќе се  разгледа
Македонија

Нино Васев не смее да оди на работа во Онкологија – судот ги прифати мерките од обвинителство

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог за определување мерки за претпазливост на Основното јавно обвинителство – Скопје против две
Македонија

Се кратела ли терапија од пациенти, се препишувале ли лекови на починати, каде завршиле скапите лекови – хаос во документацијата на Онкологија

По отворањето на истражна постапка против пет лица за скандалот „Онкологија“, обвинителството излезе со подетални информации за истрагата. Сепак во интерес на истрагата се уште
Македонија

Тројца онколози и двајцата директори осомничени за скандалот Онкологија – обвинителството отвори постапка

По пет месеци од дознавањето за скандалот на Онкологија, Обвинителството денес отвори истражна постапка. Осомничени се вкупно пет лица. Ексмедицинскиот и поранешниот организациски директор на
Македонија

ВИДЕО: Ќе се среди ли хаосот со пасошите – Новиот министер има предлози, и ги кажал и на грчката амбасадорка

Анита Петровска Рајковиќ
Отворање на нов пункт, повеќе луѓе кои ќе работат на издавање на патните исправи, набавка на поголема количина патни исправи – ова се дел од
Регион

Враќање на задолжителниот воен рок во Србија – Ми дадоа убедлив аргумент за тоа, вели Вучиќ

Анита Петровска Рајковиќ
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека денеска претставниците на Генералштабот на војската на Србија и на Министерството за одбрана му презентирале „убедлив аргумент“ дека
Македонија

Тројца изнесени со лисици, дел не се појавиле на работа – апсења за скандалот Онкологија

Анита Петровска Рајковиќ
Од утринава се вршат претреси кај лица за кои постои сомнение дека се поврзани со случајот Онкологија. Претресите се по наредба на јавен обвинител, а