Свет

Први видеа од иранскиот напад на Израел – небото над Блискиот исток празно

Анита Петровска Рајковиќ
Според израелските медиуми, повикувајќи се на израелско и американско разузнавање, десетици беспилотни летала се лансирани од Иран до Израел, според проценките, на беспилотните летала им
Македонија

18 годишник сакал да ограби банка во Аеродром – фатен на дело

18 годишен кавадарчанец сакал да ограби банка во Аеродром во Скопје. Фатен е на дело и приведен. „ На 11.04.2024 околу 03.00 часот, полициски службеници
Македонија

Се запали цистерна во близина на бензиска пумпа на автопатот Велес-Градско – Пожарникарите спречиле да експлодира

Цистерна се запалила на автопатот Велес – Градско во близина на бензиската пумпа „Дади Компани“. Брзата интервенција на пожарникарите од Територијалната Противпожарна Единица од Велес
Македонија

Милошоски: ЕУ земји донеле одлука да ги признават пасошите до септември, Османи ја криел одлуката

Анита Петровска Рајковиќ
Антонио Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на фејсбук објави фотографија од допис од 23.02.2024 од МВР на Италија во кој е наведено дека, по препорака на
Македонија

Татко ги терал децата да питачат, а парите ги трошел во казино – доби пријава

Анита Петровска Рајковиќ
Татко од Чашка ги запоставил двете деца и ги терал да питачат. Ги носел дури и до Скопје и Велес за да бараат пари кои
Македонија

Автомобил излета од патот Тетово – Попова Шапка, загина возачот, 80 годишен Австриец

Анита Петровска Рајковиќ
80-годишен австриски државјанин загинал вчера на патот кон Попова Шапка. Според информациите од МВР, Австриецот управувал возило со австриски регистарски таблички. Излетал од патот и
Македонија

Уште една кривична за Максим Димитриевски: „Притисоците продолжуваат, но тоа нема да ме обесхрабри“

Анита Петровска Рајковиќ
Поднесено ново обвинение за претседателскиот кандидат и лидер на ЗНАМ, Максим Димитриевски. Димитриевски е повикан во судот за кривично дело „Неизвршување на судска одлука“. Засега
Македонија

МВР мора да постапува еднакво кон секој кој ќе нападне полициски службеник – Тошковски за апсењето на Фуркан

Анита Петровска Рајковиќ
МВР мора да постапува еднакво кон секој кој ќе нападне полициски службеник, вели за апсењето на новинарот Фуркан Салиу, министерот за внатрешни работи Панче Тошковски
Македонија

Македонска пошта заглавена во среден век – пратки се делат рачно, доцнат со месеци, нема начин да спречи измами со пратки

Граѓани на Србија и на Македонија минатата година беа мета на измами со СМС пораки за пристигнати пратки. Голем број граѓани подлегнаа на измамата, бидејќи
Регион

Како е убиена Данка – Таткото ги запрел убијците и ги прашувал дали ја виделе Данка

Анита Петровска Рајковиќ
Министерот за внатрешни работи Братислав Гашиќ на прес-конференција ги соопштува деталите за убиството на двегосишната Данка Илиќ од Србија Мајката Ивана Илиќ пристигнала од Бор