Уапсени двајца скопјани затекнати како се дрогираат во стан на дилер од Скопје – уапсен и дилерот

Од:

Уапсен е дилер во чии стан е најдена дрога, но уапсен се и двајца скопјани кои биле затекнати дека се дрогираат во станот на дилерот.

„ По преземени мерки и добиени сознанија дека подолг период врши продажба на дрога на зависници во Скопје, на 18.03.2024, полициски службеници од Единицата за недозволена трговија со дрога – Сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи при Оддел за криминалистичка полиција, во координација Единицата за недозволена трговија со дрога при СВР Скопје и Специјалната антитерористичка единица Тигар, со судска наредба, извршиле претрес во домот и други простории на Г.П.(45) од Скопје.“ велат од МВР.

При претресот на станот биле пронајдени и одземени хероин, дигитална вага, повеќе предмети со остатоци од хероин и повеќе други вредни предмети за кои постои сомнение дека потекнуваат од кривични дела.

Исто така, при претресот во домот на Г.П. бил затекнат и Д.Ж.(46) од Скопје кој е исто така приведен. Претходно, од слобода бил лишен и З.Д.(50) од Скопје, кој во текот на денот бил во домот на Г.П. и користел хероин, велат од полицијата.

Дилерот и двајцата приведени скопјани се уапсени, а по целосно документирање на случајот, во координација со јавен обвинител, ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Би можело да ве интересира

Полициска акција низ скопски локали: Деветмина приведени, пронајдена дрога

ВИДЕО: „Дивиот“ забавен парк кај „Борис Трајковски“ ќе биде отстранет

МВР: Амбер Алерт Европа стартува со кампања низ цела Европа со совети како да се постапи во случај на исчезнато дете

Уапсен кавадарчанец кој му се заканувал на градоначалникот Јанчев

Кумановец загина во тешка сообраќајна несреќа кај Агино село

Пронашле граната, ја однеле во полициска станица во Берово