Свет

(ВИДЕО) Највлијателни луѓе во 2024 – на листата ниту еден политичар од големите сили, извиси и Зеленски

Магазинот „Тајм“ објави листа на 100-те највлијателни луѓе во светот, а имињата на неа во најмала рака се изненадување. Личностите кои беа меѓу 100-те избрани
Македонија

(ВИДЕО) Годинава бонус плата во МВР од 36.000 денари – Бојмацалиев од Пробиштип

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев кажа дека колегите ги информирал дека бонус платата од 36.000 денари за 2023 година ќе биде исплатена
Македонија

Избегал од затвор и крадел низ Крива Паланка

26-годишен затвореник од Куманово избегал од затвор и ограбил продавница во Крива Паланка. „На 16.4.2024 во 3.30 часот во Крива Паланка, полициски службеници од ОВР
Македонија

Уапсен 73-годишен маж од Крушево – дома му нашле дрога, оружје и пари

73-годишен дедо од Крушево бил уапсен и ќе добие кривични пријави. Полицијата при претрес на неговиот дом во село Кошино нашла оружје, наркотични средства и
Македонија

Собираат пари од родителите, а не кажуваат како ги избрале фирмите за ужина, униформи, фотографирање на учениците

Истражувањето спроведено во 96 основни и средни училишта во 8 општини во земјава открива дека набавките за осигурување, униформи за учениците, за фотографирање, за ужина
Македонија

Малолетник украл автомобил и бегајќи удрил во друго возило – приведен е

Малолетник од Тетово украл автомобил и бегајќи удрил и во друго возило. Полицијата успеала да го пронајде и приведе. „ На 16.04.2024 во 02.05 часот
Македонија

(Видео) Џафери наполни 62 години – На тортата напишано „ Среќен роденден премиере“

Техничкиот премиер Талат Џафери прослави роденден. Наполни 62 години, а за роденденот доби изненадување и тоа на работното место. Семејството му донесе торта на која
Македонија

Нема плата ако не гласате, не може да извадите возачка, парични казни – Земји каде гласањето е задолжително

Повеќето демократски влади во светот ги сметаат изборите за граѓанско право. Некои сметаат дека учеството на избори е и граѓанска одговорност на граѓаните. Сепак, повеќе
Свет

Секој дрон носи 20 килограми експлозив – Ова се беспилотните летала што Иран ги лансираше кон Израел

Анита Петровска Рајковиќ
Иран го започна својот напад врз Израел со лансирање на десетици беспилотни летала камикази. Станува збор за беспилотни летала „Шахед-136“. Пензионираниот генерал Амос Јадлин рече