zelezara

Македонија

Обвинителство: Институциите да се воздржат од споделување информации, убиецот на докторот од Железара не е откриен

Орце Костов
Основното јавно обвинителство се изјасни после наводите на дополнителниот заменик министер на МВР, Митко Бојмацалиев дека матичниот лекар Ацо Трповски не бил убиен во неговиот
Македонија

Притворените за убиството на лекарот ќе бидат пуштени – нема докази дека се извршители на делото

Анита Петровска Рајковиќ
Откако денеска беше објавено дека две од трите уапсени лица за поврзаност со убиството на лекарот во Железара, добиле краткотраен притвор од 48 часа, обвинителството
Македонија

Притвор за двајцата приведени за убиството на лекарот во Железара

Анита Петровска Рајковиќ
Определен 48 часовен притвор за двајцата приведени во врска со убиството на лекарот во скопска Железара. „ Со оглед на тоа што сè уште се
Македонија

Убиство пред Поликлиниката Железара во Скопје: Доктор избоден со нож

Орце Костов
Матичен доктор бил избоден до смрт во кругот на Поликлиниката Железара. Веста за „А1он“ ја потврдија МВР. „На 21.03.2024 во 23.09 часот во СВР Скопје
Македонија

Железарци ги засилуваат протестите до надлежните: Запрете го возачкото дивеење на „Коце Металец“

А1он
Жители на скопска Железара, кои минатата недела протестираа против секојдневното дивеење на несовесни возачи на оптоварената улица „Коце Металец“, најавија секојдневни протестни собири во населбата,
Македонија

Повеќе фирми во кругот на „Железара“ работат незаконски, утврди инспекцијата

А1он
По барање на граѓаните од Гази Баба, Државниот инспекторат за животна средина излезе на терен и направи два вонредни надзора во индустриската зона, каде што,
Македонија

Експлозија и пожар во Железара, засега нема пријава за повредени

Маја Илиевска-Пачемска
Силна експлозија утрово се слушнала од фабриката „Железара“, а кусо по експлозија избувнал и пожар. Очевидци велат дека експлозијата и пожарот се случиле во погонот
Македонија

Вонредните инспекциски надзори не констатирале загадување во Гази Баба

А1он
Државниот инсекторат за животна средина по добиените дојави и информации за испуштање на емисии во воздух во општина Гази Баба изврши неколку вонредни инспекциски надзори
Македонија

Поповска: Од битката со загадувањето некој прави партиска војна

А1он
Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска смета дека ултиматумот од „борците против загадувањето од Железарница“ е обид за партиска војна. Таа за А1он изјави дека како
Македонија

Борците против загадувањето од Железарница сo ултиматум до Лилјана Поповска

А1он
Акo за 48 часа не издејствувате привремено затворање на фабриката Железарница, очекуваме да ја напуштите владината коалиција. Во спротивно, повеќе нема да бидете добредојдени на