zelezara

Македонија

Железарци ги засилуваат протестите до надлежните: Запрете го возачкото дивеење на „Коце Металец“

А1он
Жители на скопска Железара, кои минатата недела протестираа против секојдневното дивеење на несовесни возачи на оптоварената улица „Коце Металец“, најавија секојдневни протестни собири во населбата,
Македонија

Повеќе фирми во кругот на „Железара“ работат незаконски, утврди инспекцијата

А1он
По барање на граѓаните од Гази Баба, Државниот инспекторат за животна средина излезе на терен и направи два вонредни надзора во индустриската зона, каде што,
Македонија

Експлозија и пожар во Железара, засега нема пријава за повредени

Маја Илиевска-Пачемска
Силна експлозија утрово се слушнала од фабриката „Железара“, а кусо по експлозија избувнал и пожар. Очевидци велат дека експлозијата и пожарот се случиле во погонот
Македонија

Вонредните инспекциски надзори не констатирале загадување во Гази Баба

А1он
Државниот инсекторат за животна средина по добиените дојави и информации за испуштање на емисии во воздух во општина Гази Баба изврши неколку вонредни инспекциски надзори
Македонија

Поповска: Од битката со загадувањето некој прави партиска војна

А1он
Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска смета дека ултиматумот од „борците против загадувањето од Железарница“ е обид за партиска војна. Таа за А1он изјави дека како
Македонија

Борците против загадувањето од Железарница сo ултиматум до Лилјана Поповска

А1он
Акo за 48 часа не издејствувате привремено затворање на фабриката Железарница, очекуваме да ја напуштите владината коалиција. Во спротивно, повеќе нема да бидете добредојдени на
Македонија

Протест против загадувањето од скопска железарница

А1он
Граѓани од населбите кои гравитираат кон скопската железарница со блокирање на влезот на фабриката организираа протест против, како што велат, постојаното испуштање отровни гасови во
Македонија

(ВИДЕО) Протест и блокада на улицата пред Железара

А1он
Околу стотина граѓани денеска ја блокираа улицата пред стадионот на фудбалскиот клуб Металург. Протестот започна пред влезот на фабриката на познатиот бизнисмен Минчо Јорданов. Незадоволните
Македонија

(ВИДЕО) Протест пред фабриката на Минчо Јорданов во Железара

А1он
Околу педесетина граѓани денеска протестираа пред фабриката Железара која е во сопственост на бизнисменот и кандидат за пратеник Минчо Јорданов. Револтирано жителите на околните населби
Македонија

До кога „Железара“ ќе го труе Скопје

А1он
Фабриките од поранешната скопска „Железара“, продолжуваат со труење на воздухот во метрополата. Овој чад станува секојдневие. Најпогодени се жителите од Железара и Бутел, но штом