zelezara

Македонија

Протест против загадувањето од скопска железарница

А1он
Граѓани од населбите кои гравитираат кон скопската железарница со блокирање на влезот на фабриката организираа протест против, како што велат, постојаното испуштање отровни гасови во
Македонија

(ВИДЕО) Протест и блокада на улицата пред Железара

А1он
Околу стотина граѓани денеска ја блокираа улицата пред стадионот на фудбалскиот клуб Металург. Протестот започна пред влезот на фабриката на познатиот бизнисмен Минчо Јорданов. Незадоволните
Македонија

(ВИДЕО) Протест пред фабриката на Минчо Јорданов во Железара

А1он
Околу педесетина граѓани денеска протестираа пред фабриката Железара која е во сопственост на бизнисменот и кандидат за пратеник Минчо Јорданов. Револтирано жителите на околните населби
Македонија

До кога „Железара“ ќе го труе Скопје

А1он
Фабриките од поранешната скопска „Железара“, продолжуваат со труење на воздухот во метрополата. Овој чад станува секојдневие. Најпогодени се жителите од Железара и Бутел, но штом