Борците против загадувањето од Железарница сo ултиматум до Лилјана Поповска

Од:

Акo за 48 часа не издејствувате привремено затворање на фабриката Железарница, очекуваме да ја напуштите владината коалиција. Во спротивно, повеќе нема да бидете добредојдени на нашите протести, им порача на Лилјана Поповска и нејзината партија ДОМ иницијативата Загрижени граѓани поради загадувањето во Скопје.

„Доколку во рок од 48 часа Вие како коалиционен партнер во владата на Република Македонија и вашиот заменик министер за животна средина не издејствувате привремено затварање на фабриката Железара се до поставувањето на еколошките стандарди, очекуваме од Вас да ја напуштите владината коалиција во рок од 24 часа од изминувањето на дадените 48 часа. Во спротивно граѓаните поддржувачи на оваа иницијатива Ви порачуваат дека нема да бидете добредојдени на нашите протести“, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Обвинителство: Институциите да се воздржат од споделување информации, убиецот на докторот од Железара не е откриен

Орце Костов

Притворените за убиството на лекарот ќе бидат пуштени – нема докази дека се извршители на делото

Анита Петровска Рајковиќ

Притвор за двајцата приведени за убиството на лекарот во Железара

Анита Петровска Рајковиќ

Убиство пред Поликлиниката Железара во Скопје: Доктор избоден со нож

Орце Костов

АУЕ-ФОН со еко-акција „МЛАДИТЕ ЗА ПРИРОДАТА“, за подигнување на свеста за заштита на животната средина

А1он

САД продолжуваат со работата за еколошки и дипломатски решенија за поздрава планета

А1он