Експлозија и пожар во Железара, засега нема пријава за повредени

Од:

Силна експлозија утрово се слушнала од фабриката „Железара“, а кусо по експлозија избувнал и пожар. Очевидци велат дека експлозијата и пожарот се случиле во погонот „Енергетика“ на Електрани на Северна Македонија и досега не се пријавени повредени.

Експлозијата веднаш била пријавена во МВР од каде, неофицијално, веќе се испратени екипи на терен.

Силната експлозија се слушнала и во соседните населби. Татнежот предизвикал паника меѓу жителите на Чаир, Автокоманда и Бутел.

Граѓани и од овие населби ја пријавувале експлозијата.

Би можело да ве интересира

Во пожар во Струмица изгореа две куќи, двајца повредени

Најмалку пет лица загинаа во шумски пожари во Турција

(ВИДЕО) Бајден прогласи состојба на голема катастрофа во Ново Мексико

Поради пожарот итно се евакуирани околу 7.000 жители на Ново Мексико

Во пожар во штала во Франција изгореа 70 тркачки коњи

A1on

Во Лос Анџелес е издадена наредба за евакуација поради ширење на шумски пожар