zena

Македонија

ВИДЕО: Жена краде цвеќе од саксија во центарот на Охрид

А1он
Снимка од безбедносна камера во Охрид покажува како повозрасна жена корне цвеќе засадено во саксија на тротоар во строгиот центар на градот.  Според сопствениците на
Регион

Жена ќе биде првиот шеф на албанското ФБИ

А1он
Албанското Национално биро за истраги (БКХ), институција во формирање, правена по урнек на американското Федерално биро за истраги (ФБИ), ќе го предводи актуелната заменик-генерална директорка
Магазин

Пасошот за саудиските жени не значи и целосна слобода на движење

А1он
Саудиска Арабија ги олесни ограничувањата за патување на жените, но „старателот од машки пол” го задржува своето право да го ограничува нивното движење или да
Магазин

Истражување: На секоја втора жена и на секој трет маж им се заканува мозочно заболување

Секоја втора жена и секој трет маж во светот би можеле да страдаат од одредени невролошки дегенеративни болести како што се деменција или Паркинсова болест