Пијана жена со ножици го избодела бившиот пред казино: Обвинителството бара притвор

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 2 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик.

Осомничената 46-годишна скопјанка, на паркинг на улицата „Никола Карев“, при вршење семејно насилство, со умисла се обидела да го лиши од живот нејзиниот поранешен партнер.

По претходна вербална расправија во казино, додека оштетениот играл на апаратите, осомничената во видно алкохолизирана состојба, започнала да крши чаши и да удира по апаратите за играње. Оштетениот и неговиот пријател излегле од казиното, но по нив излегла и осомничената. На паркингот го нападнала оштетениот со метални ножици и со сечивниот дел од ножиците му нанела два убоди и тоа во пределот на градниот кош – срцето и пределот на абдоменот.

Бидејќи постојат околности што укажуваат дека има опасност осомничената да се крие односно да се даде во бегство, постои основан страв дека ќе ја попречува кривичната постапка со влијание врз оштетениот, сведоците и вештаците, дека би можела го повтори кривичното дело односно ќе го доврши обиденото кривично дело, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор.

Би можело да ве интересира

Манекенката Ирина Двизова и ќерката Дијана (15) се убиени во близина на хотел во Бодрум

Еден од осомничените за убиството во „Шиша бар“ излезе од притвор: Определени се мерки за претпазливост

Кумановец ја истепал неговата 19-годишна ќерка

Убиена жена во кочанското село Бели, осомничен синот

Во Франција: Вооружени со ножеви нападнаа селски фестивал, убиено момче, ранети 18 лица

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Полицаец во Лос Анџелес уби маж кој лежеше на земја