dozivoten zatvor

Свет

Извршителот на нападот со автомобил во Германија во 2020 година е осуден на доживотен затвор

А1он
Лицето кое пред година и пол со автомобил удри во пешаци во германскиот град Трир денеска е осуден на доживотен затвор, јави ДПА. Пет лица
Македонија

Доживотен затвор за обвинетата од Дебар која ги уби родителите и малолетната сестра

А1он
Доживотна казна затвор доби обвинетата Б.П. од Дебар која на 26 август 2018 година во семејната куќа ги уби родителите и малолетната сестра. Пресудата ја
Свет

Ел Чапо ќе се жали на пресудата, американскиот државен обвинител очекува доживотна казна затвор

А1он
Адвокатот на Хоакин Гусман, познат како „Ел Чапо“ изјави дека ќе поднесе жалба на пресудата за неговиот клиент. Џефри Личман пред зградата на судот во
Свет

Туниски суд осуди на доживотен затвор седум лица во врска со нападите од 2015

А1он
Тунискиот суд осуди седум лица на доживотен затвор за вмешаност во два напади во 2015 година, во кои загинаа повеќе десетици луѓе, повеќето странски туристи,
Регион

Доживотен затвор за Ахмет Алтан и уште пет новинари во Турција

Кристијан Ландов
Турскиот суд ја потврди пресудата за доживотен затвор на истакнатиот новинар Ахмет Алтан и пет новинари, кои во февруари беа осудени за помагање на лица